AVAX Avalanche Coin rekor kırıyor

TCMB ile iş birliği içerisinde olduğu öne sürülen Avalanche platformu üzerinden AVAX, piyasada yüzde 31'in üzerinde değer kazanmış durumda.

AVAX Avalanche Coin rekor kırıyor
Editör: Hakan A.
09 Ocak 2021 - 20:19 - Güncelleme: 11 Şubat 2021 - 09:51
Kripto para piyasasında işlem görmeye devam eden AVAX, TCMB işbirliği haberleri ile birlikte son iki gündür değerine değer katmış durumda. Peki AVAX ile Merkez Bankası arasında iş birliği olacak mı?

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 9 Ocak 2021 - İstanbul


Dünya üzerinde milyonlarca insan Pandemi ile birlikte dijital paraların serüvenlerine katılmış durumda. Özellikle pek çok kripto para birimine yatırım yapanlar elde avuçta ne varsa coin marketler üzerinden al sat yapmaya devam ediyor. Türkiye'de durum pek farklı değil. Özellikle hafta sonu kapanmalarla başlayan süreçte yılın son ayı Aralık ayı ile birlikte Coin birimlerinde yukarı yönlü hareketlilik Ocak ayı itibariyle coşmuş durumda. 

Diğer taraftan Türkiye'nin kripto para birimi için önemli çalışmaların yürütüldüğüne dair zaman zaman çıkan haberlerle olumlu gelişmeler paylaşılıyor. Uzun süredir çalışmaların sürdürüldüğü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), AVAX ile Avalanche üzerinden kripto para birimi için çalışma yürüttüğü iddiaları ile birlikte AVAX'ın piyasa hacmi, ve değeri bir anda yükselmeye başladı. Özellikle transferlerde sunduğu düşük komisyonu sayesinde Etherium başta olmak üzere diğer pek çok Coin'lerden daha az komisyon ile büyük avantaja sahip olan AVAX ile alakalı gelişmelerin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdinde önem görmesi ve yerli kripto para için önemli adımların aynı platform ve ağ üzerinden yürüyeceğine dair çıkan haberler ile AVAX Coin fiyatı yüzde 31 değer artışı kazandı.

BTCTürk ve Paribu böyle isyan ettirdi Haberin Tamamı İçin:

 

Bitcoin (BTC) panik satışı! 297 Bin bandına indi


avax coin grafik 9 ocak 2021

KURUCUSU VE BAŞINDAKİ BİR TÜRK

AVAX Coin projesinin başında, tüm protokolleri yazan isim bir Türk. Prof. Dr. Emin Gün Sirer, Dünya tarafındna kabul gören bir sistemin tüm alt yapısını oluşturmuş durumda.  Cornell Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ava Labs Kurucusu ve CEO'su Prof. Dr. Emin Gün Sirer, Blockchain ve kripto paralar konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biri olarak tanınıyor.  Avax'ın Borsalarda listelenmesinin üzerinden 3.5 ay gibi bir süre önce işlem görmeye başladı. 

BLOOMBERGHT RÖPORTAJINDA HER ŞEYİ AÇIKLADI

Bloomberght'ye bir röportaj veren Prof. Dr. Sirer, "Hedefimiz dünyadaki tüm değerleri dijital hale getirmek ve blockchain alanına taşımak. Son 3 ayda Avlanche beklediğiminin çok üzerinde büyüdü. Geldiğimiz noktada önümüzdeki günlerde bizi çok güzel şeyler bekliyor. Bunlardan bir tanesi yeni stabilcoinlerin Avalanche üzerine taşınması. Bu stabilcoinlerin bir kısmı ABD doları bir kısmı Euro olacak şekilde. Bunun yanında Defi yani merkeziyetsiz finansın temel taşlarından bir tanesi olan otomatik piyasa yapıcı dediğimiz Uniswap gibi protokoller var. Bunlar otomatik borsalar da diyebiliriz. Alım satım işlemlerimi kolaylaştıran sistemler. Bu Uniswap'ın yeni aşaması olan Pangolin isimli yeni bir sistem gelecek önümüzdeki ay içinde. Bundan dolayı da güzel beklentilerimiz var. Bunların Avalanche üzerinde yanında yeni değerler türemeye başladı. Güzel bir noktadayız ama bana kalırsa dünya Avalanche'ın potansiyelinin henüz farkına varmış değil. Henüz o noktada değiliz. Bu bir kaç ay daha zaman alacak diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayhan ARICAN
    1 ay önce
    Coin ve token arasındaki farkı bile bilmeyen bir Türk yatırımcısını kolaylıkla ikna edebilirsiniz. Çünkü henüz kripto varlıkların arzının nasıl sağlandığı ile ilgili yeterli bilgiye sahip değillerdir. AVAX’ın bir token olduğunu öğrenip dolayısıyla bir seferde (360 milyon ya da 720 milyon) adet üretilip bunun bir kişinin hesabında bulunduğunu biliyor muydunuz? Fakat coinler böyle değildir. Coinlerin arzı katılımcılar tarafından sağlanır. Dolayısıyla kendini Bitcoin ve Ethereum ile kıyaslayan bir kripto varlığın bu özelliklere sahip olması beklenir. AVAX hayal kırıklığından bir tık yukarı çıkamaz. Tokenlar pişmanlıktır. Bunu tecrübe ederek öğrenebilirsiniz. XRP de bir tokendır ve sahibi mahkemelik oldu. Şimdiye dek token olarak piyasaya çıkan hiç bir kripto varlık güvence veremiyor. Çünkü amaçları belli! Tokenın değeri yeterli seviyeye ulaşana dek saklanacak. Tüm kripto varlık bir veya bir kaç kişinin hesabında bulunduğundan market üzerinden satılarak kâr elde etme beklenti