Bakan Kurum Kartal'da binanın neden çöktüğünü açıkladı

Bakan murat Kurum, Kartal'da binanın neden çöktüğünü açıkladı. Bölgede bulunan ve önlem olarak boşaltılan diğer binalara ne yapılacağını anlattı. Bakanlık o bölgeye özel ücretsiz test hizmeti verecek.

Bakan Kurum Kartal'da binanın neden çöktüğünü açıkladı
Editor: Hakan A.
10 Şubat 2019 - 09:42

Kartal'da çöken binaya ilişkin en kapsamlı bilgileri paylaşan BakanKurum'dan çarpıcı gerçeklere ilişkin ayrıntıları anlattı. Çöken bina'dan alınan numunelerin incelenmesi sonrasında beton kalitesi duyanları ürkütürken, diğer binaların da benzer durumda olması Bakanlığı harekete geçirdi. Bakan Kurum, Kartal'da ki binanın çöküş nedenini açıkladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Şubat 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Kartal Kriz Merkezinde, bölgede yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar gün boyu Kartal ilçesinde çöken bina ile ilgili incelemelerini sürdürdü. Binanın çöktüğü alanda incelemelerde bulunulurken, Kartal Doktor Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören vatandaşlara ziyarette bulunuldu. Çöken binada yaşamlarını kaybeden vatandaşların cenazelerine katıldı. Kartal'da çöken binaya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşüm vurgusunda bulundu. Açıklamanın ayrıntılarını görmek için tıklayın. 

Diğer taraftan çöken binanın bulunduğu alanda önemli incelemelerin ayrıntılarını anlatan Bakan Kurum, çarpıcı gerçekleri kamuoyu ile paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da çöken bina ve diğer binalara ilişkin önemli detaylar paylaştı. Konuyla ilgili basın mensuplarının karşısına çıkan Bakan Kurum, binanın çöküş nedenine kadar önemli detayları açıkladı. 

Bakanlık o bölgeye ücretsiz hizmet verecek

Kartal’daki Kriz Merkezinde açıklama yapan Bakanımız Murat Kurum, bölgede yaşayan vatandaşların Bakanlığımız aracılığı ile ücretsiz olarak riskli bina tespiti yaptırabileceklerini altını çizdi. 

Çöken binanın enkazının bulunduğu 12 bin 580 numaralı adada 131 bağımsız bölümün bulunuyor. Mevcut binada da 14 konut, 3 tane de ticari ünite olduğunu söyleyen Bakan Kurum, "Bu adada mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8 bin 390 metrekareyken, fiili inşaat alanı bunun çok daha üzerinde." dedi.

Deniz kumu tespit edildi!

Bakan Kurum, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca, Kartal’da yıkılan binanın çevresindeki tüm yapılardan beton örnekleri alınarak inceleme yapıldı. Sonuçlar ise oldukça vahim. Çöken binanın ruhsatlı projesinin zemin artı 5 kat olduğunu ancak zemin artı 7 kat olarak yapılış. Kullanılan beton, karot numunelerinden gördüğümüz, C3 ila C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Şu an bu binanın yeniden yapılması durumundaki beton sınıfının C30 olması gerekiyor. Aldığımız, zaten gözle de görülen beton sınıfını incelediğimizde deniz kumuyla yapılmış ve içinde deniz kabuklarının olduğu, nervürlü demirin kullanılmadığı bir statik durum söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik dayanımı, çekme dayanımı oldukça düşük bir binamız ve buna ilişkin de tespitleri arkadaşlarımız hem Savcılığımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süreci yürütüyor" diye konuştu.
 


Riskli binaların tespitine başlandı!

Biz, bu bölgedeki riskli yapı anlamında hem 10 binayı hem de bölgedeki bütün binaları riskli yapı durumunu tespit etmeye başladık. İnşallah pazartesi günü itibariyle buradaki yıkılan binanın etrafındaki 10 tane binayı tespit etmiş olacağız diyen Bakan Kurum, "Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız bu riskli binaların tespitini yaptırmak istiyorsa Bakanlığımız bunu ücretsiz olarak bu bölgeye has hızlı bir şekilde yapacak ve bunu da vatandaşımızla paylaşacağız. Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de inşallah yine ilgili Bakanlıklarımız, İçişleri Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Valiliğimiz hep birlikte bu süreci yöneteceğiz. Burada 74 saattir hepimiz bu olayı yakın takip ediyoruz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimiz bilmemiz gerekiyor. Bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz, hem kentsel dönüşüm anlamında hem de bu riskli binaların tespiti anlamında gereken her türlü hizmeti vatandaşımıza, Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde sunacağız" ifadelerini kullandı.

Reklam