Bankaların ücret ve komisyon oranları bakın neden düşürülmüş?

Merkez Bankas Başkanı Çetinkaya, Bankaların ücret ve komisyonlarına ilişkin yapılan düzenleme sonrasında açıklamada bulundu. İşte Bankaların fahiş fiyatla aldıkları EFT/Havale ve ATM işlem ücretlerinin düşürülmesinin nedeni.

Bankaların ücret ve komisyon oranları bakın neden düşürülmüş?
Editör: Hakan A.
11 Şubat 2020 - 14:58

Bankaların EFT ve Havale komisyonlarına dair yapılan son güncelleme sayesinde vatandaş 1-2 TL gibi eft ücretleri sayesinde fahiş fiyatlı EFT masraflarından kurtuldu. Merkez Bankası tarafından bankaların komisyon ücretlerine verilen ayar sonrasında TCMB Başkanı Çetinkaya ilk kez konuştu. Neden Banka komisyon ücretlerinin indirildiğini anlattı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 11 Şubat 2020 - İstanbul


Ekonomide son günlerin önemli konusu olan Banka EFT/Havale ve ATM işlemlerinden yapılan ücret kesintilerine TCMB ayarı oldu. Merkez Bankası, sert bir müdahale ile Bankaların kestikleri işlem ücretleri belli bir düzene standarta getirilmiş oldu. Vatandaş ise yeni EFT, Havale ve ATM işlem ücretlerinden memnun. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Bankaların ücret ve komisyon oranları bakın neden düşürüldüğünü açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Banka komisyon ücretlerine dair son dakika açıklamasında bulundu. Anadolu Ajansına (AA) verdiği açıklamasında, Bankaların ticari müşterilerinden tahsil ettiği ücretler karşılaştırılabilir olmaktan uzaktı. Burada zaman zaman aşırı fiyatlamalar ile karşı karşıya kalınıyordu diyen Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Artan müşteri şikayetleri üzerine bu konuda bir düzenleme ihtiyacı ortaya çıktı." dedi.Çetinkaya açıklamasında, "Yaptığımız düzenleme ile bankaların ticari müşterilerine sundukları ürün veya hizmetler karşılığı alınabilecek ücretlerin tür ve niteliklerini, azami miktar ya da oranlarını ve bunlara ilişkin standartları belirlemeyi hedefliyoruz. Artık bankaların tüm ücret kalemlerine ilişkin azami tarife ve diğer güncel bilgileri internet sitelerinde açık, anlaşılır ve kolay erişilebilir şekilde ilan etmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, "Düzenleme ile 1000 TL ve altındaki transferlerde EFT işlemlerinden alınabilecek ücret mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL'yi, ATM'den yapılan işlemlerde 2 TL'yi, çağrı merkezi veya şube gibi diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL'yi geçemeyecek. İşlem tutarının 1000 TL ile 50 bin TL arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi. İşlem tutarının 50 bin TL üzerinde olması durumunda ise söz konusu azami ücretler sırasıyla 25 TL, 50 TL, 100 TL olarak uygulanabilecek." dedi.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!


EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın


Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum