Bankaların, vatandaşın cebini boşalttığı o yetkileri Merkez Bankasına devredildi!

Bankaların ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Bankaların, vatandaşın cebini boşalttığı o yetkileri Merkez Bankasına devredildi!
Editör: Hakan A.
26 Şubat 2020 - 08:56

Bankaların o işlemlerine nihayet dur denecek! Bankaların EFT ve Havale ücretlerinin Mart ayı itibariyle 1-2 TL gibi uygun rakamlara çekilme hamlesinin hemen peşlinden yeni bir düzenleme daha geldi. Bu kez vatandaşın cebini boşaltan, insanı adeta çıldırtan faiz dışı paraların alındığı işlemlerin kontrolü el değiştirdi. BDDK yetkisinde olan ve vatandaşı çileden çıkartan ücretlerle ceplerini boşaltan işlemlerin belirleneceği yeni adres Merkez Bankası oldu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Şubat 2020 - İstanbul


Bankacılık sektöründe vatandaşı adeta soyarcasına tahsil edilen ücretlere bir bir dur denilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde özellikle fahiş fiyatlar tahsil edilen EFT ve Havale komisyon ücretlerinde darbe niteliğinde yapılan düzenleme sonrası Hükümet yeni bir hamle ile bu kez faiz dışı tahsil edilen ücretlerin önünü kesmek için yetki devri gerçekleştirildi. Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Meclis'ten geçen son torba yasa içerisinde önemli Bankacılık düzenlemesi, vatadaşın yüzünü güldürecek, bankaları ise üzecek müjde var. Bankaların tüketicilerden aldığı faiz dışı ücretlerin önüne geçecek yasal düzenleme yapıldı. Yetkiler BDDK'dan çıktı Merkez Bankasına geçti.Kanuna eklenen yeni maddeyle, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda olan tüm yetkiler, Merkez Bankası'na verilmiş oldu.

Kanuna eklenen yeni maddeyle, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesi şu şekilde değiştirilmiş oldu; Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez.

Vatandaş böyle korunacak!

Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum