Dolar kuru son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi

Dolar kurunda sert düşüş sürerken, 7 TL'nin altına gerileyen kur, son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Peki şu sıralar 1 dolar kaç TL'den işlem görüyor?

Dolar kuru son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi
Editör: Hakan A.
15 Şubat 2021 - 16:23 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 08:15
Ekonomide yaşanan son dakika gelişmelerine Dolar kurunda yaşanan düşüş eklendi. ABD Doları son 6 aylık en düşük seviyesinden işlem görüyor. Serbest piyasada 1 Dolar 6.95 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. İşte Dolar kurunda yaşanan son dakika gerileme...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kasımda "ekonomide yeni dönem" söylemi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Naci Ağbal'ın piyasa dostu açıklamaları ve TCMB'nin uyguladığı sıkı para politikası ile ekonomide yeni bir süreç başladı.

Bu süreçte Türk lirası varlıklar küresel bazda pozitif ayrışırken, birçok parametrede önemli iyileşme kaydedildi.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) kasım ayı başlarındaki 566 baz puandan, 281 baz puan gerileyerek 285 baz seviyelerine inerken, dolar kuru da kasımdaki zirvesi olan 8,5832'den başlayan düşüşünde yaklaşık yüzde 19 değer kaybederek 6,9588'i gördü.

Dolar/TL, 6,9588 ile 5 Ağustos 2020'den bu yana gördüğü en düşük seviyeye kadar gerilemesi sonrası 6,95-7,00 bandında dengelendi.

Analistler, TL varlıklardaki olumlu seyirde yeni ekonomi yönetiminin piyasa dostu adımlarının önemli rol oynadığını belirtti.

TCMB'nin ortodoks politikaları tekrar kullanıma alması ve TCMB Başkanı Ağbal'ın güçlü iletişiminin TL varlıklara olan güveni artırdığını dile getiren analistler, böylece TCMB'nin kredibilitesinin ve sözle yönlendirmelerindeki etkinliğin de öne çıktığını ifade etti.

Analistler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından salgın döneminde geçici süreyle alınan bazı tedbirlerin normalleşme kapsamında uygulamadan kaldırılmasının da söz konusu trendi desteklediğini vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum