Emlak Katılım Bankası'ndan 120 ay vade ile 400 baz puanlık flaş kredi

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerinde uygulanmak üzere, Emlak Katılım Bankası tarafından önemli bir kredi desteği hizmete girdi. Müteahhitler , binasını yenilemek isteyenlere flaş kredi desteği Emlak Katılımdan...

Emlak Katılım Bankası'ndan 120 ay vade ile 400 baz puanlık flaş kredi
Editör: Hakan A.
06 Mart 2021 - 20:30 - Güncelleme: 24 Mart 2021 - 18:55
Kentsel dönüşüm projelerinin finansman sorununu çözecek yeni bir adım atan Emlak Katılım Bankası, ülke genelinde evini yenilemek isteyenlere özel finansal kredi desteği sağlayacak. Yeni kredi desteğinden müteahhitler, binasını güçlendirmek isteyenler, kentsel dönüşüm yapacaklar kullanabilecek. İşte Bakan Kurum'un duyurduğu o finansman paketi ile, Emlak Katılım Bankası kentsel dönüşüm kredi desteği ayrıntıları.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 6 Mart 2021 - İstanbul


Kentsel Dönüşüm projelerinde finansman desteği için Emlak Katılım Bankası tarafından yeni bir hamle ile önemli bir destek sağlanacak. Kentsel dönüşüm projelerinin finansman olarak eksiksiz tamamlanmasının önünü açacak, müteahhit şirketi batmaktan kurtaracak yeni kredi destek paketi Emlak Katılım Bankası (Emlak Bank) tarafından sağlanacak. Peki Emlak Katılım konut kredisi ve iş yeri kredisi destek paketinden kimler faydalanabilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün sosyal medya hesabı üzerinden Emlak Katılım Bankası kredi desteğini açıkladı. 

Emlak Katılım resmen duyurdu! 200 Bin TL'ye kadar başvurular başladı 

Bakan Kurum, "Binasını kentsel dönüşüme tabi tutan vatandaşlarımız, Emlak Katılım Bankamızın garantörlüğünde dönüşüm sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek. " dedi.

 
emlak katılım bankası kentsel dönüşüm finansman kredisi 2021

Bartın'da önemli temaslarda bulunan Bakan Kurum yaptığı açıklamasında, "Binasını kentsel dönüşüme tabi tutan vatandaşlarımızı güvence altına alacak ve kentsel dönüşüm çalışmalarına hız katacak yeni bir finansal çözümü Emlak Katılım Bankamız aracılığıyla hayata geçiriyor, milletimizin hizmetine sunuyoruz. 

Güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vade ile 400 baz puanlık, iş yerleri için de azami 84 ay vade ile 300 baz puanlık kâr payı desteğini finansal çalışmamız çerçevesinde Emlak Katılım Bankamız aracılığıyla vatandaşlarımıza sunacağız.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşımızın işini kolaylaştıracak ve güvenini sağlayacak projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Afetlere hazır bir Türkiye’yi el birliğiyle inşa edeceğiz."
ifadelerini kullandı. 
 
EMLAK KATILIM KENTSEL DÖNÜŞÜM FİNANSMANI ÇÖZÜMLERİ NELERİ KAPSIYOR?

Kentsel dönüşüm ile Riskli yapılarda veya riskli alanlarda ikamet eden kat maliklerinin, can ve mal güvenliğini tehdit eden binalarının yıkılıp yeniden yapılarak veya yıkılmadan güçlendirilerek daha sağlam ve modern binalarda oturmaları amaçlanmıştır.

Emlak Katılım geliştirdiği kentsel dönüşüm finansmanı çözümleri ile, kat maliklerinin Kentsel Dönüşüm Finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve tarafların hak ve menfaatlerinin korunması amacı ile binanın yeniden inşaası/güçlendirilmesi uygulamasının güvenle tamamlanması hedeflenmektedir.

İŞTE EMLAK KATILIM BANKASI KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ ŞARTLARI

kentsel dönüşüm kredisi emlak katılım

Emlak Katılım Kentsel Dönüşüm Finansmanı Çözümleri

Güçlendirme

 
 • Riskli yapılarda uygulanır,
 • Mevcut binanın yıkılmadan güçlendirme yöntemleriyle güçlendirilmesidir,
 • Güçlendirme maliyeti kat maliklerince finanse edilir,

Yerinde Birebir Dönüşüm (Emsal Artışı Olmayan);
 
 • Riskli yapılarda uygulanır,
 • İlave emsal artışı olmadan mevcut binanın yıkılıp yeniden inşaasıdır,
 • Proje yapım maliyeti kat maliklerice finanse edilir.

Yerinde Dönüşüm (Emsal Artışı Olan);
 
 • Riskli yapılarda uygulanır,
 • İlave emsal artışı olan binalarda mevcut binanın yıkılıp alınan ilave emsal artışı ile yeniden inşaasıdır.
 • Proje yapım maliyetinin bir kısmını kat malikleri üstlenir, kalan maliyeti müteahhit finanse eder.

Alansal Dönüşüm;
 
 • Riskli yapılarda uygulanır,
 • Kat malikleri ile müteahhidin anlaşma türüne göre finansman yapısı belirlenir.
 
Kat Maliklerinin İzlemesi Gereken Adımlar:
 
 • Kat Malikleri binalarının risk tespiti için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurur.
 • Yetkili kuruluştan alınan "Riskli Yapı Tespit Raporu" ile riskli olduğu belirlenen binalarda kat malikleri tarafınca yıkıp yeniden yapım için 2/3 oy çokluğu ile, bina güçlendirme uygulaması için 4/5 oy çoğunluğu ile karar alınır.
 • Yıkım kararı verilen binalarda kat malikleri ile bir müteahhit firma arasında inşaat yapım sözleşmesi imzalanır ve müteahhit firma aracılığı ile Belediye’den yapı ruhsatı alınır.
 • Güçlendirme kararı verilen binalarda, güçlendirmeye uygun bir bina ise bir uygulama firması belirlenerek kat malikleri ile güçlendirme uygulama firması arasında sözleşme imzalanır ve uygulama firması aracılığıyla ilgili yerel Belediye’den güçlendirme ruhsatı alınır.
 • Kat Malikleri Emlak Katılım' a kentsel dönüşüm finansmanı başvurusunda bulunur
 
Emlak Katılım Tarafında Yürütülecek Sürecler:

Emlak Katılım müteahhidi, inşaatın teknik verilerini ve kat malikleri ile müteahhit arasında yapılan sözleşmeyi değerlendirir ve uygun olan projeler için Banka ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanır.

Emlak Katılım kat maliklerinin başvurularını değerlendirir ve uygun gördüklerini onaylar. Emlak Katılım finansman tutarlarını, peşinatları ve diğer tutarları müteahhitin Emlak Katılım’a rehinli blokeli hesabına transfer eder.

Emlak Katılım bankaya rehinli tutarları müteahhit ile yaptığı iş bitirme protokolü kapsamında, inşaatın fiziksel ilerleme oranına göre hakediş usulü peyder pey müteahhite serbest bırakır.
 
Finansman Desteği:

Emlak Katılım’da Güçlendirme ve Konut finansmanında 120 aya varan vadeler ile işyeri finansmanında ise 84 aya varan vadelerde uygun kar payı oranları ile kat maliklerine kentsel dönüşüm finansmanı sağlanmaktadır. Kat maliklerinin Emlak Katılım’dan kullanacağı Kentsel Dönüşüm Finansmanları için ayrıca devlet desteği bulunmaktadır.

6306 Sayılı Kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak kar payı desteği tablosu aşağıda yer almaktadır.

emlak katılım kentsel dönüşüm kredisi ödeme ayrıntıları

YORUMLAR

 • 0 Yorum