Emlakçı ne kadar komisyon alacak?

Emlakçı ne kadar komisyon alacak?

Türkiye genelinde ev alım satım ve kiralama işleri ile uğraşanlar için kritik komisyon oranları (hizmet bedelleri) yeniden belirlendi. Emlakçılar bundan böyle alacakları komisyon bedelini daha düşük tutacaklar... 500 bin TL satışta alınacak komisyon oranı haberimizde.

Emlakçı ne kadar komisyon alacak?
Editor: Hakan A.
06 Haziran 2018 - 09:28

Emlak işi ile uğraşan ve alım satım, kiramlama yapanlar dikkat! Ofis açma zorunluluğu, yetki belgesi ve komisyon oranlarında hemen hemen her şey değişti. İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Taşınmaz alım satım ve kiralaması yapan binlerce emlakçı için kritik komisyon oranları yeniden belirlenirken, yetki belgesi zorunluluğu ve daha pek çok yenilik meslektekileri zorlayacak. Emlakçılık hizmeti vererek taşınmaz satışı yapan, kiralama hizmeti verennleri yakından ilgilendiren değişiklikleri içeren yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği olarak Resmi Gazete'de yayımlandı

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Haziran 2018 - İstanbul

Ev alım satımında ya da kiralamada emlakçılara ödenen komisyon oranları (hizmet bedelleri) düşürüldü. Emlak işi ile uğraşanların resmi olarak geçmişte aldıkjları komisyon bedelleri satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 komisyon ödenirken, artık alıcı ve satıcı yüzde 2, toplam yüzde 4 ödeme yapılacak. Kiralama hizmetinde ise oran senelik kiranın yüzde 12'si olarak kabul ediliyordu geçmişte, yapılan son değişikliklerle birlikte bu hizmet bedelinde oran bir kirayı geçemeyecek. Yani bin tl bedelle kiralanan bir daire için ödenecek komisyon hizmet bedeli yine bin tl olacak.

 500 bin liralık satışı gerçekleştirilen bir evin komisyonu ise 10 bin lira düşecek. Yapılan tüm değişiklikler 5 Haziran itibariyle yürürlüğe girdi. Resmi olarak yasalaştı. Emlakçılar, gayrimenkul danışmanları, emlak komisyoncularının yetki belgesi zorunluluğu ile sahtekar, dolandırıcı emlakçılıkı mesleğini suistimal edenlerin de önü kapatılmış olacak. Vatandaş emlakçılara yetki belgesi sorabilecekler.

Emlakçıları yakından ilgilendiren ve Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin tüm ayrıntılarını buradan inceleyebilirsiniz.

Günün son dakika  diğer emlak haberleri

- İmar Barışı 2018 çıktı

- Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum