Hac kura çekiliş sonuçları açıklanıyor / 24 Şubat 2017 Cuma -...

Hac kura çekiliş sonuçları açıklanıyor / 24 Şubat 2017 Cuma - Hac kuraları listesi güncel bilgileri

Hac kura çekilişi için geri sayım başladı son dakika Hac kura çekiliş ve sonuçlarına ilişkin ayrıntılar. 2 milyona yakın Hacı adayı vazifesini yerine getirmek için büyük heyecan yaşıyor. Zira Hac kura çekilişi yarın çekiliyor. Hac kura çekiliş sonuçları emlakpencerem.com da tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

23 Şubat 2017 - 09:27 - Güncelleme: 24 Şubat 2017 - 09:21

Her yıl 100 bine yakın Türk vatandaşının kutsal topraklara giderek İslamın 5 şartından biri olan Hac farizasını yerine getirmek için başvuruların tamamlanmasıyla kura çekilişi heyecanı sarmış durumda. Yarın 24 Şubat 2017 Cuma günü gerçekleştirilecek Hac kura çekilişi ile bu yıl 80 bin Türk Vatandaşı Hac için hazırlıklarına başlayabilecek.

Geçtiğimiz ay Hac başvuru işlemlerini tamamlayan yüz binlerce aday, 2017'de Hacı olabilmek için son virajda. Hac kuraları çekiliyor. Canlı yayınla Hac kura çekilişini izlyebilir, Hac kura çekilişi sonuçlarına Hac kura sonuçları listesine online olarak erişebilme imkanı emlakpencerem.com  da bulabilirsiniz. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Şubat 2017 - İstanbul

Hac Kura Çekilişi için yaklaşık 2 milyon kişi büyük bir heyecanla bekleyişi 24 Şubat Cuma günü yapılacak Hac kuralarının belirlenmesiyle son bulacak ve içerisinden kurayla belirlenen 80 bin kişi Hac yapabilecek. Merakla beklenen Hac Kura Çekiliş sonuçlarını dakika dakika Türkiye genelinden tüm vatandaşlar takip edebilecek. Hac kura çekilişinin yapılacağı salona gidecek vatandaşlar salonda canlı olarak kura çekilişinde bulunabilecekler.

Her yıl yaşanan Hac heyecanı bu yıl kendini biraz daha fazla hissettiriyor. Zira bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Hac kayıtları sil baştan eski kayıt yaptıranlarıda kapsadı. Geçmişte Hac kaydı yaptırarak bekleyenler bu yıl kayıtlarını yeniledi. Yaklaşık 2 milyon Türk Hacı adayı şu an büyük bir heyecanla Hac kuralarının çekilmesi için nefesini tutarak beklemeye başladı. Emlak Pencerem olarak bizlerde merak edilen Hac Kura Çekilişi ve Hac Kura sonuçlarına ilişkin bazı önemli detaylara dikkat çekerek bilgi vermek istedik.

Diyanet'e bağlı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan Hac Kura Çekilişi işlemi 2 milyon kadar vatandaşı kapsıyor. 24 Şubat Cuma günü başlayacak Hac Kura çekilişi işlemi saatler sürecek. Canlı yayınla Hac Kura Çekilişi Türkiye genelinde TV ve Onlien internet üzerinden izletilecek. Vatandaşların yoğun beklentileri anlık olarak karşılanacak. Hac kurasında adı çıkan her vatandaşın kayıt esnasında vermi,ş olduğu cep telefonu numarasına kura sonucu mesaj yoluyla iletilecek. Şayet Hacı adayının adı kura çekilişinde çıktıysa SMS alabilecek.

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, 2017 yılı hac kurasının 24 Şubat günü Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda, bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık bir şekilde çekilmesini kararlaştırdı. 

Hac Kuraçekilişi, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları il bazında "oda tercihli ve otel" hac konaklama türlerinde sıralamaya konularak çekilişlerin yapılacağı belirtildi. Asıl ve yedek tasnifi yapılmayacak kurada, Diyanet ve acenta ayrımına da gidilmeyecek. 

İnternet oramında Hac Kura sonuçları canlı izlenecek, online sorgulama yapılabilecek!

Vatandaşlar, sonuçları, kura çekimi tamamlandıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden sorgulayabilecek. Kurada ismi çıkanlar “kesin kayıt yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabilecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, hac organizasyonu düzenlemek üzere yetki verilen acentelerin bilgisine de yine aynı internet adresinden ulaşılabilecek.

Hac kesin kayıtları 27 Şubat-10 Mart tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtların alınacağı ifade edildi.

Hac müracaatı yapan bütün gazi ve şehit yakınları hacca kurasız gidecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2008 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran gazi ve şehit yakınlarını kurasız hacca götürecek.

Şehit aileleri için özel talep

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2008-2017 yıllarında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm gazi ve şehit yakınlarını kurasız götürülmesini önerdi. Başkan Görmez'in talebi, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından kabul edildi. 

Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden, şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirerek Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca götürülecek. 

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 750 gazi ve şahit yakını kutsal topraklara giderken bu yıl bu rakam kayıt yaptıran ve kaydını yenileyenlerle birlikte yaklaşık 4 bin 500’ü bulacak.

2017 Yılı Hac Kayıt İşlemleri 

1- Hac Müracaatlarıyla İlgili Gerekli Açıklamalar için lütfen tıklayınız. 

2- Hac Kayıt Durumunuzu Sorgulamak için lütfen tıklayınız. 

3- Umre Kaydı Yapmak için tıklayınız. 

4- Sağlık Mücaatı Yapmak için tıklayınız.
 

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü Anasayfası için tıklayınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..