Haziran ve Temmuz'da 250 Bin üzerinde konut satıldı

Konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirimle Haziran ayında gelen rekor satış rakamları Temmuz ayı için de bekleniyor. Bakan Albayrak, Haziran ve Temmuz aylarında 250 Bin'den fazla konut satıldığını açıkladı.

Haziran ve Temmuz'da 250 Bin üzerinde konut satıldı
Editör: Hakan A.
13 Ağustos 2020 - 10:44 - Güncelleme: 13 Ağustos 2020 - 10:48
Konut kredilerinde faiz oranları artışta! Konutta beklenmeyen faiz artışları hesapları bozarken, kamu bankaları Halkbank, Ziraat bakası ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor. Özel bankaların en düşük konut kredisi faiz oranları ise yüzde 1 civarında. Diğer taraftan Temmuz ayı konut satış rakamları beklenirken, Bakan Albayrak Haziran ve Temmuz ayında 250 üzerinde konut satışı yapıldığını söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 13 Ağustos 2020 - İstanbul


Konut kredisi faiz oranlarında indirim dönemi sona erdi, yükseliş dönemi başladı. Vatandaş ev almak için bankalara gittiğinde konut kredisi faizlerinde yaşanan artışla karşılaştı. Türkiye ekonomisinde Döviz kurları ile başlayan yükseliş dalgalı bir hal alırken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı.

Bakan Albayrak kendisine yapılan eleştirilere cevap verirken, Haziran ve temmuz ayında yapılan konut satışlarına değindi. Konut kredisi indirimleri ile birlikte rekor satış rakamlarının geldiğini hatırlatan Bakan Albayrak, ' Haziran ve Temmuz aylarında 250 Bin üzerinde konut satışı gerçekleşti.' dedi.


Faiz oranları tüm bankalarda yükseldi

Kredi faizlerinde 3 klamu bankası dışında özel bankalarda oranları yükseltti. Pek çok bankada faizler yüzde 1 bandına geri döndü. Kampanyalı konutlarda Emlak Konut tarafından satılan evlerin kampanya şartları da güncellendi. Konut satışlarında indirimli kredi faizi günleri sona erdi. Halkbank, Ziraat Bankası ile Vakıfbank konut kredisi faiz oranları güncel rakamlarını internet siteleri üzerinden hesapalama araçlarında müşterilerine sunuyor. Ev sahibi olmak isteyenler ise artan konut fiyatlarından sonra şimdi ise artan konut kredi faizlerini hesap etmek zorunda.

Ev almak zorlaştı mı?

Artan kredi faizleri nedeniyle yüksek ev fiyatları vatandaşı fdüşündürüyor. Kredi faizlerinin indirime girmesiyle hızla yükselen konut fiyatları nedeniyle kredi indirimini konut zammına bırakan tüketici, şimdi hem yüksek konut fiyatı hem de yüksek kredi faizini düşünüyor.

Konutta oluşan fırsat kaçtı mı?

Şimdilerde ev sahibi olamayanların sordukları önemli bir soru ise konutta fırsatın kaçıp kaçmadığı... Peki artan rakamlar karşısında ev sahibi olmayanlar ne yapmalı? Konut fiyatları ile Kredi faizleri düşer mi?

Ev almak için fırsat kaçtı mı, beklemeye devam mı etmeli?


YORUMLAR

  • 0 Yorum