IBAN'sız hızlı para transferi FAST kullanıma girdi

TCMB, FAST hızlı para transferini devreye alınarak vatandaşın hizmetine sunulduğunu açıkladı.

IBAN'sız hızlı para transferi FAST kullanıma girdi
Editör: Hakan A.
08 Ocak 2021 - 10:12
Bankadan bankaya IBAN kullanmadan 7/24 para gönderme sistemi olan FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) hizmet vermeye başladı. Vatandaş, artık EFT saati olmadan günün dilediği anında hızla saniyesinde parasını başka bankaya transfer edebilecek. TCMB, FAST kullanımının başladığını duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 8 Ocak 2021 - İstanbul 


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) resmen duyurdu! FAST hızlı ve kesintisiz para transferi sistemi ile 7/24 ibansız bankalararası para gönderimi başladı!

FAST Sistemi 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmuştur.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatılmıştır. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecektir.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

FAST ile 7/24 para transferi nasıl yapılır?

Merkez Bankası tarafından kullanıma sunulan ve Türkiye'deki tüm bankalar tarafından kullanıma açılan FAST hızlı para gönderme sistemi bu sabah itibariyle kullanıma açıldı. Vatandaş banka hesaplarından tanımlayacağı hızlı transfer sayesinde anlık para yollayabilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum