İstanbul Finans Merkezi yasası hazır! İFM firmaları 10 yıl vergiden muaf tutulacak

İstanbul Finans Merkezi (İFM) Hukuk başta olmak üzere, kira, vergi ve pek çok konuyu içeren özel bir yasa tasarısı taslağı hazırlandı. Bu kapsamda İFM'de yer alacak firmalara 10 yıl vergi muafiyeti getirilecek.

İstanbul Finans Merkezi yasası hazır! İFM firmaları 10 yıl vergiden muaf tutulacak
Editör: Hakan A.
19 Mart 2021 - 09:50
İstanbul'u Dünya'nın önemli finans merkezleri arasında girmesini sağlayacak İstanbul'un önemli projelerinden biri olan İFM için geri sayım sürerken, hazırlanan son yasa teklifi ile önemli bir muafiyet getirilecek. Söz konusu hazırlıkların sürdüğü İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi kapsamında yer alacak tüm şirketler için vergi ve muafiyet müjdeleri gelecek. 

Emlak Pencerem - EKONOMİ Haberleri  - 18 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye pek çok alanda önemli projeleri, geleceğin Türkiyesi için inşaa edilmeye devam ediyor. Türkiye'nin en önemli finansal projeleri arasında yer alan İstanbul Finans Merkezi Projesi içse 7/24 inşaat yapım sürecinde. Ancak diğer taraftan İstanbul'u önemli bir finans merkezi noktasına eriştirilmesi adına önemli bir düzenleme yapılması söz konusu. Çok sayıda yerli yabancı şirket İFM'de yer alamak için yarış haline girecek yeni tasarı hazırlandı. İFM'de yer alacak şirketlere büyük vergi muafiyetleri sağlanacak yeni kanun tasarısı hazırlandığı gelen son dakika haberleri arasında.

YAPIM SÜRECİ BU YIL SONU TAMAMLANACAK


İstanbul Finans Merkezi (İFM) yapım çalışmaları çerçevesinde son aylarda sıkça Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un incelemelerinden geçen devasa büyüklükteki projede 7/24 esasına göre çalışmalar hızla ilerliyor. İnşaat sürecinin tamamlanması için yıl sonu hedefi konulmuş durumda.

Bakan Kurum, İstanbul Finans Merkezi için tarihi açıkladı İstanbul Finans Merkezi (İFM) ne zaman açılıyor belli oldu. İnşaat sürecini denetleyen Bakan Murat Kurum, İFM'nin açılış tarihini açıkladı.DÜNYANIN SAYILI FİNANS MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK

İFM ile alakalı tüm operasyon süreci kurulması, işletilmesi, faaliyetleri ve burada yer alacak şirketlere sağlanacak büyük kolaylıklar hakkında uzun süren çalışmalar sonrasında taslak adım atılmış durumda. Söz konusu yasa teklifine son şekli verildiği ve imzaya açıldığı bildirildi. Hazırlanan yasa taslağında en dikkat çeken maddelerden biri ise İFM'de yer alacak ve faaliyet gösterecek tüm firmalar 10 yıl boyunca Kurumlar Vergisi'nden yüzde 100'lük indirim, işlemlerinde damga ve harçlardan muaf olacak, belli koşullarla vergi kesintisi yapılmayacak maddesi olacak. Bu madde sayesinde İFM resmen vergiden muaf bir süreç yaşayacak. Buraya yerleşecek her firmaya aynı şartların sunulacağı taslakta yer aldı. Dünyanın önde gelen finans merkezleri baz alınarak atılan ve sağlanan bu imkan New York ve Londra gibi büyük finans merkezleri ile yarışacak şekilde konuldu. Kesinti ve muafiyetlerin oranları da yine buna göre belirlendiği bildirildi.

İstanbul Finans Merkezi için agresif yasa

Hazine ve Maliye Bakanlığı, katılımcıların tutmak zorunda oldukları defterler ile düzenleyecekleri belgelere ilişkin olarak Vergi ve Türk Ticaret kanunlarına bağlı olmadan düzenleme yapabilecek.

İFM bölgesinde faaliyet göstermek isteyenler, 'katılımcı belgesi' alacak. Şirketlerin yürüttükleri işlemlerde kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinin görev alacağı Tek Durak Büro oluşturulacak. Tek Durak Ofisi Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından sevk ve idare edilecek.

Faaliyetler kapsamında elde edilen kazançlarının yüzde 75'i Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde, Kurumlar Vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından indirilecek. 2031 yılına kadar ise bu oran yüzde 100 olarak uygulanacak.

Katılımcılar, işlemler ile bu hizmet ve işlemler nedeniyle lehe alınan paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf tutulacak. Faaliyetler kapsamında işlemlere ilişkin düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden, bu kâğıtlarla ilgili işlemler her türlü harçtan muaf olacak.

Katılımcı belgesi almış finansal kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen her nevi tahvil ve bono ile kira sertifikalarına ödenen faiz ve kar payları üzerinden Gelir ve Kurumlar vergisi kanunlarının ilgili maddelerine göre tevkifatı yapılmayacak.

Katılımcı belgesi almış finansal kuruluşlarınca dağıtılan kar paylarının veya indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kısımdan ana merkeze aktarılan tutarın münhasıran İFM'de faaliyetlerinden kaynaklanan kısmı üzerinden yüzde 10'luk tevkifat yapılacak.

KİRADA DAMGA VERGİSİ İSTİSNASI

İFM bölgesinde yer alan taşınmazların kiralanmasına dair düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden ve işlemler her türlü harçtan muaf tutulacak.

ÜÇ ÜLKE ŞARTI

En az üç ülkede faaliyet gösteren katılımcıların bölgesel hazine ve finansal yönetim merkezlerinin İstanbul Finans Merkezi Bölgesi'nden yürüttükleri finansal hizmet ihracı niteliğindeki faaliyetlerine de aynı istisna ve indirimler uygulanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum