İstanbul için beklenen deprem tahmini korkuttu: "7.3 büyüklüğünde deprem bekleniyor"

Uzman isimlerden İstanbul için beklenen deprem tahminleri korkuttu. Megaşehir İstanbul'da beklenen deprem 7.3 büyüklüğünde olacak, bu depremin olma olasılığı ise yüzde 60'ın üzerinde.

İstanbul için beklenen deprem tahmini korkuttu: "7.3 büyüklüğünde deprem bekleniyor"
Editör: Hakan A.
04 Kasım 2020 - 13:51
Türkiye'nin kalb konumunda, milyonları alt alta, üst üste barındıran, gece gündüz yaşamın sürdüğü megakent İstanbul için uzmanlar deprem tahmininde bulunuyor. İzmir depremi sonrasında gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Uzman isimlerin deprem tahminleri ise korkutucu boyutta... Peki İstanbul'da beklenen olası deprem tahmini kaç büyüklüğünde olacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Kasım 2020 - İstanbul


Milyonların gözü İstanbul'a çevrildi. Olası İstanbul depremi şimdiden karar kara düşündürmeye başlamış durumda. Uzman isimler ise çok kritik açıklamalarda bulunarak yetkilileri uyarıyor. 25 Milyondan fazla insanın ikamet ettiği, milyonların evlerinin içinde oturduğu kent İstanbul, olası bir deprem halinde içler acısı bir halde olacağı ifade ediliyor. Uzman isimlerden peş peşe korkutan açıklamalar geliyor.

İstanbul için olası deprem senaryolarının konuşulduğu şu günlerde, megaşehir için beklentiler korkutucu seviyelerde. Hafta boyunca deprem konuşuldu, uzman isimler daha önce bildiğimiz, İzmir depreminden sonra ise bizleri korkutan gerçekleri duymaya yeniden başladık.

İstanbul'da 7'nin üzerinde bir depremin olma olasılığı yüzde 64

Prof. Naci Görür, 20 Ekim'de Global TV'de kritik bilgileri paylaştı. Prof. Görür, 'İstanbul büyük deprem bekliyor, dedik. 99'dan sonra Marmara'nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz. 21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.' ifadeleriyle gelecek deprem felaketine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.
 


İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEMAR) Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan'dan gerek İzmir'deki depremle ilgili gerekse beklenen İstanbul depremiyle ilgili, 'İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. İstanbul'da 'küçük kıyamet' diye nitelendirilen Osmanlı zamanı depremler olmuş, bunun periyotu 500 yıl civarında. Şu gün deprem olacak deme şansımız yok; ama şiddetini tahmin etme yeteneğimiz biraz daha fazla. İstanbul'da bina stoğumuz çok kötü durumda. Otomobil alırken gösterilen hassasiyet ev alırken de gösterilmeli' ifadeleriyle yaklaşan depreme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum