İzmir'de yeni konutlar için zemin +5 dönemi

Deprem sonrasında hızlı toparlanma için çalışmaların başlatıldığı İzmir'de yeni yapılacak konutlarda zemin +5 kat yükseklik verilecek.

İzmir'de yeni konutlar için zemin +5 dönemi
Editör: Hakan A.
04 Kasım 2020 - 16:12
İzmir için yeni konut projelerinin yapım süreci henüz netleşmezken, deprem bölgesinde hasar tespit çalışmaları kapsamında 18 Bin üzerinde binada hasar tespiti yapıldı. Hasar tespiti yapılacak binalar için kontroller Bakanlık ekipleri tarafından devam ediyor. Diğer taraftan  deprem bölgesi İzmir'de yaraların sarılması için çalışma başlatan Bakanlık, inşaa edilecek yeni konutların özelliklerini açıkladı. Yüksek konutlar yapılmayacak...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de yapılacak yeni konutlar ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü bölgede yeni yapılacak konutlar ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, Ağır hasarlı binaların yıkımı içinçalışmaların sürdüğü, İzmir'de yıkılacak binaların hızla yıkılıp yenilerinin yapılacağını söyledi.

Yeni konutlar zemin +5 katı geçemeyecek!

İzmir'de yapılacak konutlar hakkında bilgi veren Bakan Kurum, 'İzmir birinci derece deprem bölgesi, yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek.  İzmir Şehir Hastanemizin hemen yanında yer alan 1 milyon 300 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanına 3 bin konut yapılacak' dedi.İzmir tarihin en büyük kentsel dönüşüm projesi başlıyor

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm sürecini başlatıldığının altını çizen Bakan Kurum, 'Bu çerçevede yerinde yapacağımız projeler var. 17 bina enkazında ve etrafında riskli gördüğümüz, ağır hasarlı gördüğümüz binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. İzmir birinci derece deprem bölgesi, yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek. Bölge mimarisine uygun bir şekilde, standartları yüksek, inşallah kaliteli, sağlam, güvenli konutları hızlı bir şekilde yapma sürecine girdik. Tabii burada vatandaşlarımızın üstüne de önemli bir sorumluluk düşüyor.' ifadelerini kullandı.

Rezerv alanına 3 Bin Yeni Konut

İzmir'de deprem sonrası yapılacak konutlara değinen Bakan Kurum, 'İlk etapta 3 bin konut planlıyoruz, zemin artı 4 katı, 5 katı geçmeyecek şekliyle bir projelendirme yaptık. İçinde millet bahçeleri ile yürüyüş yolları, camisi, okulu, aile sağlık merkezi, hizmet alanları ile hakikaten örnek bir şehircilik anlayışıyla bu projelendirme çalışmasını yapıyoruz. Hem yerinde hem rezerv alanda konutlarımızı üreterek, hızlı bir şekilde depremde hasar gören vatandaşlarımızın sıcak yuvalarının inşasını gerçekleştiriyor olacağız. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız en geç bir ay içerisinde konutların inşasına başlayıp, bir yıl içerisinde de sağlam konutlarımızı inşallah vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız.' diye konuştu.
 
Hasarlı ev sahipleri binalarının hasar durumunu nasıl öğrenecek?

Yapılan çalışmalarda İzmir'deki deprem ile birlikte hasar alan binaların çoğu belirlenmiş durumda. Bakanlık tarafından hasar tespiti yapılan binaların durumunu öğrenmek isteyenler, bakanlığın açtığı web sitesine tıklayıp, binanın, dairenin durumu hakkında hazırlanan raporu görüp inceleyebilecek. Tek tıkla hasarlı bina durumunu sorgulamak için  haberimze bakın.


YORUMLAR

  • 0 Yorum