Reklamı Geç
Kabataş trafiği yer altına iniyor

Kabataş trafiği yer altına iniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kabataş'ta inşaatı devam eden dev transfer merkezi ile meydan çalışmalarında gelinen son durumu anlattı. 2018'de Kabataş'ta trafik yer altına iniyor.

09 Mart 2017 - 09:05 - Güncelleme: 09 Mart 2017 - 09:13

İstanbul Kabataş bölgesinde hayata geçirilen dv transfer merkezi ve meydan projesi kapsamında bilgiler veren İBB Başkanı Kadir Topbaş gelinen son durumu ve proje detaylarını anlattı. Topbaş, "208'de Kabataş trafiği yeraltına iniyor" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Mart 2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı devam eden “Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi” projesi ile alakalı son bilgileri basınla paylaştı.

Kabataş’ta yapımı süren dev transfer merkezi ve 60 bin metrekarelik yeni meydan çalışmalarının sürdüğünü hatırlatırken, bu dev projeleri kazandırdıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş açıklamasında, “Ustalık döneminin en önemli eserlerinden biri olarak gördüğüm projeyle trafik yeraltına alınacak. Bütün raylı sistemleri entegre eden çalışma 2018 yılı sonunda tamamlanacak. İstanbul’a hizmet etmek her kula nasip olmaz” dedi.

Kabataş’taki toplam 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlendiğini ifade eden Kadir Topbaş, Transfer Merkezi’nin Fındıklı Molla Çelebi Camii’nin kuzey tarafından başlayıp, Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne bitişik Kabataş Balıkçı Barınağı’nı da içerisine alacak şekilde yapılıyor. Deniz ulaşımı, raylı sistemler ve karayolu ulaşımı ile Üsküdar-Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli'nin entegre olacağı transfer merkezinden günde ilk etapta 850 bin, daha sonra 1 milyon yolcu faydalanabilecek. Yaya Geçiş Tüneli Projesi’nin fikrini veren Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’dır. Kendisine teşekkür ediyorum diye konuştu.

Kabataş Transfer Merkezi çalışmaları kapsamında inşaatı devam eden 25 kilometrelik Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın; tramvay ve füniküler hattı, deniz ulaşımı ile Üsküdar-Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli'ne entegre olacağını açıklayan Başkan Topbaş, metro hattında entegrasyonun yer altından sağlanacak.

Topbaş, Kabataş - Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanan yolcuların yapılacak merdiven ve asansörlerle; Mecidiyeköy- Mahmutbey metrosu, Kabataş - Taksim Füniküler Hattı ve belediye otobüslerine yer altından ulaşım gerçekleştirilecek.

Topbaş, Yapılacak 4 adet yeni iskeleyle birlikte, iskelenin kapasitesi yüzde 80 oranında artacak. Mevcutta 12 gemi/teknenin iskeleye yanaşması mümkünken, yeni proje ile bu sayı 22’ye çıkacak. İskeleler, günlük ortalama 30 bin yolcu kapasitesi ile hizmet verecek. Tarihi ve kültürel yapıyı korumaya yönelik olarak Fındıklı kıyı şeridindeki girinti alanının doldurularak park yeniden düzenlenecek” diyen Topbaş, yeşil alanın yaklaşık bin metrekare genişletileceğini, ayrıca bölgeye bin araç kapasiteli zeminaltı otopark kazandırılacağını belirtti. İstanbul’da günlük yolcu sayısının, yapılan ulaşım yatırımlarıyla 12 milyondan 30 milyona taşındığını ve gelecekte 50 milyonları bulacak" dedi.

“İstanbul’da erişim noktasında ne yaparsak çözüm getirebiliriz bunu biliyoruz. Bu nedenle ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ dedik. Nihai olarak bin kilometre raylı sistem hedefledik. 

60 Bin Metrekarelik Yeni Bir Meydan

Projeyle birlikte, Dolmabahçe - Fındıklı arasındaki araç trafiğinin de yer altına alınacağını dile getiren Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kabataş, 60 bin metrekarelik yayalaştırılmış yeni bir meydana kavuşacak. Burada çok çeşitli etkinlikler de yapılabilecek. Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri ile yeme-içme salonları yer alacak. Şu anda Dolmabahçe Meydanı gibi tarihi bir mekanda araçlar park ediyor. Yapacağımız bin araçlık otoparkla bu meydanları boşaltacağız. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret eden otobüsler için de 40 otobüslük park yeri olacak. Şehir içi yolcu otobüsleri de yeraltından geçerek burada indi bindi yapacak. Yolcuların egzoz gazından etkilenmemesine kadar her şey projede düşünüldü. Ayrıca meydanın altında metro bağlantısı, müze ve sergi salonları, otopark, pazar ve mağazalar olacak. Meydanın yüksekliğiyle ilgili söylenenler de doğru değil. Kabataş’taki seti geçmeyen gayet mütevazi yükseklikte, ama buluşma noktası olacak muhteşem bir meydan ortaya çıkacak.”  ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..