Kınalı-Çatalca otoyolu resmen açıldı

İstanbul trafiği için büyük öneme sahip Kuzey Marmara Otoyolu projesi için yeni etap Kınalı Çatalca etabı açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Kınalı-Çatalca otoyolu resmen açıldı
Editör: Hakan A.
08 Mart 2020 - 17:18 - Güncelleme: 08 Mart 2020 - 17:30

Merakla beklenen toplamı 400 kilometre olan Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında Kınalı-Çatalca otoyolu nihayet tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kınalı-Çatalca etabını törenle trafiğe açtarak ilk geçişi yaptı.

 Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 8 Mart 2020 - İstanbul


İstanbul'da trafiği ağır vasıta araçlardan kurataracak olan Kuzey Marmara Otoyol projesinin Kınalı - Çatalca ayağı resmen açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile İstanbul ulaşımında büyük yük taşıyacak Kınalı-Çatalca otoyol projesi tamamlanarak hizmete alındı. Açılışta kurdela kesinini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk geçişi kendi aracıyla yaptı.

Açılışı bugün gerçekleştirillen Kınalı Çatalca otoyolu sayesinde İstanbul'un kuzey bölümünden Yavuz Sultan Selim köprüsü üzerindne hızlıca geçiş imkanı sağlayacak. Kuzey Marmara Otoyol projesi çerçevesinde hayata geçirilen yeni etap sayesinde İstanbul şehir içerisinde ağır vasıta geçişleri azalmış olacak. Ağır tonaja sahip olan yük kamyonları Kınalı-Çatalca otoyolu ile kesintisiz geçiş yapabilecekler.Akıllı asfalt kullanılan Kınalı-Çatalca otoyol projesi İstanbul Havalimanı bağlantısı olacak. Çok sayıda tünelin yer aldığı dev otoyol projesi Bakanlık bünyesinde iki yüklenici firma tarafından tamamlandı. 4 şeridiyle dünyanın en geniş tünellerine sahip, 400 kilometre uzunluğunda olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kınalı – Çatalca kesimi 9 Mart gecesi itibariyle geçişlere açılacak.

 Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kınalı-Çatalca kesimi 9 Mart Pazartesi gece yarısı trafiğe açılacak. Projenin, AkyazıSakarya-İzmit bölümü de yıl sonunda hizmete girecek.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Kınalı-Odayeri (bağlantı yolları dahil) kesiminin yap-işlet-devret modeliyle yapılması, işletilmesi ve devri işi kapsamında Kınalı ile Çatalca kavşakları arasının trafiğe açılmasına Bakanlık tarafından onay verildi.

Kuzey Marmara Otoyolun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de kapsayan toplam 148 kilometrelik dilimi ise ilk olarak 26 Ağustos 2016’da trafiğe açılmıştı.


Böylece Anadolu’dan Trakya’ya transit geçişleri sağlayarak, İstanbul’daki trafik yoğunluğunu düşürecek olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kınalı-Çatalca kısmı resmen trafiğe açılmış oldu.

KINALI-ÇATALCA OTOYOL AÇILIŞINI CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum