Kira artış oranı Eylül 2020 ne zaman açıklanacak? Gözler o zam oranında

Eylül ayında yapılacak kira zamları için geri sayım başladı. Eylül'de ev sahipleri ve kiracılar ne kadar kira artışı yapacak sorusunun yanıtı belli oluyor. Kira artış oranı hesaplaması için gerekli veriler Eylül ayı için ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

Kira artış oranı Eylül 2020 ne zaman açıklanacak? Gözler o zam oranında
Editör: Hakan A.
02 Eylül 2020 - 07:17 - Güncelleme: 02 Eylül 2020 - 07:19
Ev sahipleri için kira zammı oldukça önemli. Kiralara yapılacak artış oranı hesaplaması için kullanılan TÜFE metodu ile artışlar hesaplanıyor. Milyonları etkileyen kira artışları için Eylül ayı geldi. Peki Eylül ayında kiralara yapılacak artış oranı nasıl hesaplanır, hesaplama ne zaman belli olur? Kirasına artış yapacak ev sahipleri ile kiracıların merakla bekledikleri Eylül ayı kira artışı rakamları belli oluyor...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Eylül 2020 - İstanbul


Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibi ile kiracı her ay yapılan kira artış oranı hesaplaması için gün sayıyor. Ev sahipleri yıllık kontrat zamanını dolduranlara yansıtmak için artışın yapılacağı ayı iple çekerken, aynı ipten uzak durmaya çalışan kiracılar için sıkıntılı bir süreç. Anlaşmalı, kira sözleşmelerinde kontrat zamanı belirlenen ücretlerden ziyade, kiracının durumu çok daha önem arz ediyor. Kirasını ödeyen kiracı bulmak önemli. Ev sahiplerinin en önemli kriteri ise kirasını zamanında ödeyen kiracı bulmak oluyor.

Eylül ayı kira artışı ne zaman açıklanacak?Her ayın başında (üçüncü iş günü) bir önceki ayın enflasyon rakamlarının açıklanması ile belirlenen kira artış oranı hesaplamasında, on iki aylık ortalama kullanılmaktadır. Ağustos ayının enflasyon rakamları 3 Eylül 2020 tarihinde açıklanarak, kira artışı hesaplamasında kullanılacak rakamlar belirlenmiş olacak. Böylece Eylül ayında kira sözleşmesi yapan bir kiracı 12 ay sonrasında ne kadar kira artışı yapılacağını yarın öğrenmiş olacak. Bir başka deyişle kontratını Eylül başında yenileyecek kiracı, 12 ay boyunca ödeyeceği zamlı kirasının oranını hespalamış olacak. Bir yıl boyunca yarın açıklanacak enflasyon rakamlarından belirlenecek kira artış oranı ile kirasını o oranda zamlı olarak ödeyecek.

Ev sahibi ile anlaşmak önemli


Kira kontratı yapılırken, yenilenirken ev sahibi ile kiracı arasında anlaşma oldukça önemli. İyi niyetli kiracı ve ev sahibi kolayca makul bir oranda anlaşmasını yapabiliyor. Anlaşamayanlar için yeni kiracı, yeni ev kiralama süreci başlıyor. Evi kiraya vermek kolay ama kirasını ödeyecek düzgün kiracı bulmak pek okadar kolay olmuyor. Ev sorunu ve ev sahibi sorunu kiracının tutumunu hemen belirleyebiliyor. Kontrat yenilenirken, kiracının iş ve çalışma durumu dışında, ülkenin durumuda göz önünde bulundurulabiliyor.

Her iki tarafta yaptıkları kira kontratı yenilemesi sayesinde hukuki süreçlerini garanti altına almış oluyor. Kiracı kirasını belirtilen şartlar ve rakamlara göre ödemekle yükümlü. Ev sahibi ise sözleşme gereği kiracıya tanıdığı haklara uymakla yükümlü kılınmış oluyor. 

Kira artış oranı 3 Eylül'de belli olacak!

3 Eylül tarihine dikkat! 2021 yılı Eylül ayına kadar uygulanacak kira artışı oranı hesaplaması, 3 Eylül tarihnde açıklanacak Ağustos ayına ilişkin TÜİK'in enflasyon rakamalrı ile belirlenmiş olacak.


TÜİK tarafından açıklanacak olan TÜFE veya ÜFE ile resmi kira kontratında uygulanacak ve 12 ay sürecek artış oranı miktarı belirlenecek. Bu oran ekonomik durum çerçevesinde, TÜFE  veya ÜFE ile anlaşmalı yapılacak. Resmi olarak uygulanması gereken ise TÜFE'de oniki aylık ortalama baz alınmaktadır. Ancak son aylarda TÜFE rakamları yüksek gelmeye devam ediyor.

Kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. 2019 yılında bu uygulama Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar sonrası değiştirilertek artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre kira sözleşmelerine yansıtılıyor. 

(Bu durum Bakanlık tarafındna resmiyete bağlanır. Yüksek gelen TÜFE rakamalrı eskisi gibi ÜFE oranlarına çekilebilir. Bunun için yeniden düzenleme yapılması gerekmektedir. Ancak ev sahibi ve kiracının anlaşması durumunda hangi oran uygunsa o uygulanarak kontrata işlenebilmektedir.)


2020 Haziran ayında kira artış oranı ne kadar yapıldı?

Bir önceki ay olan Haziran 2020'de uygulanan kira artış oranı hesaplaması TÜFE ve ÜFE rakamlarınıın ne kadar olduğunu merak edenler için işte TÜİK tarafından açıklanan o rakamlar.
 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,39, aylık %1,36 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,10 artış gerçekleşti.

2020 yılı genelinde bakıldığında ise aşağıda ay ay kira artış oranı hesaplamalarını tek bir yerden inceleyebilirsiniz.
 

2020 yılı konut kira artış oranları ay ay tüm veriler...

Kira Artışı Yapılacak AyKira artış oranı hesaplaması TÜFEKira artış oranı hesaplaması Yİ-ÜFE
 2020 Ocak ayı kira artış oranı %15.18  %17.56
 2020 Şubat ayı kira artış oranı %14.52  %15.71
 2020 Mart ayı kira artış oranı %13.94  %14.18
 2020 Nisan ayı kira artış oranı %11.86  %12.61
 2020 Mayıs ayı kira artış oranı %12.66  %10.87
 2020 Haziran ayı kira artış oranı %12,10  % 9,14
 2020 Eylül ayı kira artış oranı % -  % -

YORUMLAR

  • 0 Yorum