Reklamı Geç
Konut sektöründe yeni dönem

Konut sektöründe yeni dönem

Bakanlık tarafından geçtiğimiz ay hazırlanan yeni yönetmelikle konutta yeni tip imar değişikliğine ilişkin ayrıntılar netleşmişti. İnşaatlara getirilecek yeni kuralların belirlendiği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 2 ay içinde yürürlüğe girecek.

29 Mayıs 2017 - 11:27

Türkiye inşaat sektöründeki yenilikler iiçn geri sayım sürerken, Bakanlık Çalışmalarını hızlandırdı. İnşaat sektöründe ise yeni yönetmeliğin başlamasına kısa bir süre kala her şey sil baştan oldu. Gelecek projelerde yeni yönetmelikler dikkate alınacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mayıs 2017 - İstanbul

Konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 1 Temmuz itibariyle uygulanacak olan yeni imar yönetmeliğinin her hangi bir nedenle süresinin uzatılmasının  söz konusu olmadığını belirtti. Bakanlık tarafından imar planı yönetmeliğinin üzerinde hassasiyetle durulması, inşaat sektörünün de yönünü değiştirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerinden, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından şehirlerde kentleşme alanında yaşanan tüm sorunların çözümü niteliğinde hazırladığı "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı" 1 Temmuz sabahı itibariyle uygulanacak ve söz kousu tarihte her hangi bir uzatma olmayacak.

Peki Yeni Tip İmar Yönetmeliği kapsamında hangi önemli konular var, konut sektörünü nasıl etkileyecek.

Yasa kapsamında 1+0 yani stüdyo dairelerin 1 Temmuz itibariyle projelere dahil edilemeyeceği ilk önemli değişikliklerden. Yeni tip konut projelerinde 1+1 en küçük daire ve metrekare olarak ise 28 metrekare olarak tasarlanabilecek. İnşaat sektörü özellikle stüdyo daireler konusunda farklı seslerin yükseldiği sektörde önümüzdeki günlerde yeni tartışmaların yaşanacağı uzmanlarca konuşulan konular arasında.

Bazı önemli konular arasında ise binaların renkleri, inşaat alanında yüzde 40 sınırı,  Arsa alanı önce mescit gösterilip sonra konuta dönüştürülmesi, Yamaçtaki apartmanlara kademeli imar şartı, kazı belgesiyle inşaat başlanabilmesi, baz istasyonu ruhsata tabi olmayacak, teraslarda bahçe oluşturulması gibi gerek inşaatçıyı, gerek belediyeleri gerekse tüketicileri yakından ilgilendiren önemli başlıklar bulunuyor.

Bakan Özhaseki'nin Yeni Tip İmar Yönetmeliği üzerinde hassas biçimde durması, sektörün tavrını önemsemeden kuralların uygulanacağına işaret ederken, yönetmeliğe ek maddelerin eklenip eklenmeyeceği ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..