Mahmut Dereli: Konut ve gayrimenkul satışlarında hızla bir hareketlilik başlayacak

FED ve Merkez Bankası faiz indirimleri konut kredilerine yansımaya başlarken düşüş hızlı başladı. İnşaat sektörü temsilcilerinden Torkam İnşaat İcra Kurulu Üyesi Dereli, 'İnşaat sektöründe şimdiden olumlu bir hava esmeye başladı' dedi.

Mahmut Dereli: Konut ve gayrimenkul satışlarında hızla bir hareketlilik başlayacak
Editör: Hakan A.
01 Ağustos 2019 - 23:16 - Güncelleme: 02 Ağustos 2019 - 00:20

Merkez bankasının faiz indirimi ve geçtiğimiz gün FED’in dolardaki 25 baz puanlık indirimiyle ekonomi yeniden canlılık kazanmaya başladı. Faizler kademeli olarak indirilirken döviz de düşüş trendine geçerken İnşaat sektöründe şimdiden olumlu bir hava esmeye başlamış durumda.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 1 Ağustos 2019 - İstanbul


İnşaat sektöründe konut satışları için kredi faizlerinin düşüşü olumlu karşılandı. Merkez Bankası ile FED tarafından yapılan indirimler şimdid3en piyasalarda karşılık bulmaya başlamış durumda. Konuyla ilgili Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli'den önemli bir değerlendirme geldi.

Bir süredir gayrimenkul yatırımcılarını bekle – gör sürecine geçiren bu durumun netleşmesiyle konut ve gayrimenkul satışlarında hızla bir hareketliliğin başlayacağını söyleyen Dereli, "Ziraat ve Vakıfbankın aynı adımı atması, bu alanda diğer bankaların da kredi faizlerini aşağı çekmesini sağlayacak." dedi.Bu noktada Ziraat Bankası da büyük bir vazife üstlenerek öncülük yaptı. 15 yıl /180 ay vadeli konut kredi faizlerini yüzde 0,99 orana çeken Ziraat Bankası ve arkasında Vakıfbankın aynı adımı atması, bu alanda diğer bankaların da kredi faizlerini aşağı çekmesini sağlayacaktır. 

Hem gayrimenkul geliştiricilerinin hem de konut alıcılarının beklediği faiz indirimi haberiyle satışlarda ciddi anlamda bir yükseliş bekliyoruz. Bu anlamda biz de TORKAM E5 projemizde Ziraat Bankası aracılığıyla 180 aya 0,99 faiz oranıyla kredi kullandırmaya başlıyoruz. Diğer bankaların da kredi faiz oranlarını aşağı çekmesiyle hem sektörümüzde hem de ekonomimizde yeni bir canlılık oluşturulacaktır.

İnşaat sektörü temsilcileri konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimlere ne dedi?

- Mesut Sancak: konut fiyatlarında yeniden yükselme gerçekleşecek

- Bahattin Uçar: Konut kredi faizlerinin yüzde 1 bandının altına inmesi çok önemli

- Hakan Yılmaz: Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle satışlar tekrar artış trendine girecek
   

Konutder: konut kredisi faizleri 0.80'e indirilebilir

YORUMLAR

  • 0 Yorum