Maliye dev ekip kuruyor! Evin gerçek değeri emlak ilan sitelerinden...

Maliye dev ekip kuruyor! Evin gerçek değeri emlak ilan sitelerinden bulunacak

Maliye Bakanı Ağbal, gayrimenkulünü kiraya veren, alan, satanlar internet ortamında bulunan emlak sitelerine ilan verdikleri ilanlarla yapılan bu işlemleri mercek altına alarak sıkı takibi yapılacak dedi.

12 Haziran 2017 - 12:15 - Güncelleme: 18 Haziran 2017 - 11:10

Maliye Bakanlığı, gerek yatırım gerekse oturma amaçli olsun evin gerçek değerlerini yansıtmayanların peşine düştü. Bakanlık sadece bu iş için kuracağı özel ekiple tüm ilan sitelerini mercek altına alacak!

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Haziran 2017 - İstanbul

Maliye Bakanı Naci Ağbal, evini gerçek alım satım fiyatından göstermeyenleri tespit etmek için ilan sitelerini mercek altına alacaklarını söyledi. Bakan Ağbal, gayrimenkulünü kiraya veren, alan, satanlar internet ortamında bulunan internet emlak sitelerine ilan veriyorlar ve buralardan işlem gerçekleştiriyorlar dedi. Evini satmak isteyen kişinin verdiği ilanda evin değeri 1 milyon lira gözüküyor ama tapuda gösterdiği rakam 300 bin lira ise bunu sorgulayacaklarını açıkladı.
 
Maliye Bakanlığı, tapuda yapılan alım satım işleminde evin gerçek değerinin gösterilip gösterilmediğini emlak ilan sitelerinden takip edecek. Evini, dükkanını veya arsasını satmak üzere internet üzerinden ilan veren aracı kurum veya gerçek kişilerin ilan rakamları takip edilecek. Bakanlık il, il, ilçe, ilçe takip için özel bir ekip kurmaya hazırlanıyor. Böylece ilan sitelerine verilen gerçek rakam ile tapu da işlem gören alım satım rakamı karşılaştırılacak ve uzlaşmayan durumlarda izah istenecek. Mektupla istenecek izah sonrası, gerekli izahat verilmezse vergi incelemesi yapılacak. 
 
Kurulacak özel ekip ile emlak ilan sitelerinden alınan bilgilerle kiralık ev, kiralık yazlık, dükkan, arsa gibi gayrimenkullerden sağlanan kira gelirleri de incelemeye alınarak kira gelirini gerçek rakamdan gösterilip gösterilmediği de anlaşılabilecek. Maliye Bakanlığı’nın gerçek tapu alım satım rakamını tespit etmek, gerçek kira gelirinin beyan edildiğini sorgulamak üzere yeni kurulacak ekip ile ve ilan siteleri üzerinden yürütülecek çalışmayla hatalı beyan veren/ vermeyenleri daha rahat tespit edebilecek.

- Aylık ve sezonluk yazlık fiyatları otellerle yarışıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emlak ilan siteleri üzerinden ödeme alan ticaret sitelerini de takip edeceklerini söyledi. Ağbal, Antalya’da bir villayı örnek vererek “ Kiraya verilmek istenen villa için bir aracı internet sitesi ile anlaşma yapılıyor. Kiralamak isteyen kişi bu villayı internette site de görüp ödemesini internet sitesi üzerinden yapıyor. İnternet sitesi aradaki komisyonu alıyor diğerini villa sahibine ödüyor. Biz burada aracılık hizmetinden dolayı internet sitesini de bu gelirinden dolayı sorgulayacağız. Aynı zamanda villa sahibinide gelirini beyan edip etmediğini bakacağız.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..