Merkez Bankası zorunlu karşılıklar oranlarını arttırdı

Merkez Bankası 2021 yılı ekonomik gelişmeler ışığında yeni adımlar, önemli hamleler atmaya devam ediyor. Bu kapsamda TCMB zorunlu karşılıklar oranlarını arttırdığını açıkladı.

Merkez Bankası zorunlu karşılıklar oranlarını arttırdı
Editör: Hakan A.
24 Şubat 2021 - 11:08 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 11:14
Zorunlu Karşılıklar ile alakalı yeni adımlar atan Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gittiğini duyurdu. Bir diğer önemli gelişme ise Döviz pozisyonunu etkieyen işlemler ile alakalı oldu.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 24 Şubat 2021 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir.

2021 yılı Para ve Kur Politikası (PPK) metninde zorunlu karşılık oranlarının fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda sade bir çerçevede parasal duruşu ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyici bir araç olarak kullanılacağı belirtildiği açıklamada Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranı yüzde 20’den yüzde 15’e düşürüldü. Diğer taraftan Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı 150 baz puan artırılarak %13,5 olarak belirlendiği kaydedildi.


Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, "Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde ve yükümlülük türlerinde 200 baz puan artırılmasına,
Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine,
Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 20’den yüzde 15’e düşürülmesine
karar verilmiştir.


Yapılan bu değişikliklerle, rezerv opsiyon kullanım oranlarının kalan dilimler için aynı seviyede kalması halinde, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 25 milyar TL artması, buna karşın döviz ve altın cinsinden toplam zorunlu karşılık tesislerinin 0,5 milyar ABD doları tutarında azalması öngörülmektedir.

Ek olarak, Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı 150 baz puan artırılarak yüzde 13,5 olarak belirlenmiştir.

Söz konusu değişiklikler, tesisi 5 Mart 2021 tarihinde başlayacak olan 19 Şubat 2021 yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır." ifadelerine yer verildi.

merkez bankası zorunlu karşılıklar adımı

"DÖVİZ POZİSYONUNU ETKİLEYEN İŞLEMLERİN TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TARAFINDAN İZLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK"


Bir diğer önemli gelişme ise TCMB'nin bu sabah Resmi Gazete'de yer alan yeni yönetmelik değişikliği oldu. İlgili yönetmelik ayrıntılarına buradan erişebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum