Merkez'den son dakika hamlesi! Swap faizleri yükseltildi

Merkez Bankası faizleri yükseltmeye devam ederken, dünkü artırımının peşinden bu sabah Swap faizlerinde artış yaptı.

Merkez'den son dakika hamlesi! Swap faizleri yükseltildi
Editör: Hakan A.
20 Kasım 2020 - 10:41
Ekonomide son 24 saatte önemli gelişmeler yaşanmaya devame diyor. Merkez Bankası'nın dün itibarıyla faiz artırma kararı almasının hemen peşinden bu sabah piyasalara olumlu gelecek yeni bir artırıma imza attı. TCMB Swap faizlerinde artış yaptığını duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 20 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonrasında faiz kararı alarak dün itibarıyla politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmıştı. Yaşanan bu gelişme sonrasında piyasalarda hareketlilik başladı ve Borsa İstanbul rekor seviyelere ulaştı. Dolar ve Euro kurunda düşüşler bu sabah itibarıyla devam etti.

Yaşanan gelişmeler sonrasında Türk Lirası Likidite Yönetimine ilişkin Merkez Bankası yeni bir hamle daha yaparak bu sabah swap faizlerinde artış yaptı. Konuyla ilgili edinlen bilgiye göre, haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 13,25'ten yüzde 15'e yükseltti.

Cuma günü itibariyle vadesi gelmemiş haftalık dolar swap'larının toplamı 6,5 milyar dolara ulaşırken bunun 4,8 milyar dolarlık kısmı Perşembe günü gerçekleştirildi. Bu işlemlerde Perşembe günü uygulanan faiz yüzde 13,25 olmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum