Salim Arda Ermut, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü olarak atandı

Türkiye Varlık Fonu yönetiminde kritik atama yapıldı. Varlık Fonu Genel Müdürü Salim Arda Ermut atandı. Peki Arda Ermut kimdir, biyografisi, nereli, kaç yaşında ve hangi şirketlerde çalıştı?

Salim Arda Ermut, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü olarak atandı
Editör: Hakan A.
09 Mart 2021 - 07:50 - Güncelleme: 09 Mart 2021 - 08:31
Türkiye'nin en büyük şirketi konumunda bulunan Varlık Fonu Yönetiminde son dakika değişiklik gerçekleştirildi. Türkiye'nin dev kamu şirketlerini bünyesinde barındıran Varlık Fonu Genel Müdürü görevinden alınırken yerine getirilen isim belli oldu.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 9 Mart 2021 - İstanbul


Günün son dakika önemli gelişmesi Türkiye Varlık Fonu yönetiminde yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 9 Mart 2021 tarihli atama kararı kapsamında Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez göreden alınırken, yerine atanan isim belli oldu. İlgili karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer SÖNMEZ Bu Görevlerinden Alınmış ve Yönetim Kurulu Üyeliğine ve Genel Müdürlüğe Salim Arda ERMUT’un Atanması Hakkında Karar (Karar: 2021/138)

Salim Arda Ermut kimdir? Kariyeri biyografisi... salim arda ermut atama kararı

Salim Arda ERMUT kimdir, nereli, yaşı ve bundan önceki görevleri neler? İşte Salim Arda Ermut biyografisi.

2005'te iş hayatına başlayan Salim Arda Ermut 1980 doğumlu. İlk olarak Başbakanlık'ta iş hayatına giren  Arda Ermut, İstanbul Dolmabahçe'de Başbakanlık Ofisi'nde Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı olarak görev yaptı.

2007 yılında Başbakanlık himayesinde Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanlığının kurulması ile Proje Direktörlüğü görevini üstlenmiş ve Ajans bünyesinde çeşitli liderlik rollerinde ilerlemiştir. Orta Doğu ve Güneydoğu Asya bölgelerinden sorumlu ekiplere liderlik etti. Mayıs 2015'te ISPAT Başkanı olarak atanmadan önce Sn. Ermut, "Başkan Danışmanı" ve "Başkan Yardımcısı" unvanlarını almış ve ISPAT'ta Kamu-Özel İşbirliği Departmanı Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ağustos 2018'de Sayın Ermut, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin ilk başkanı olarak atanmıştır.

Hem kamu hem de özel sektör tarafında çok çeşitli ilişkilerde ustalaşmayı gerektiren ve üst yönetimden yerel kişilere kadar tüm karar seviyelerine yönelik yatırım süreçlerini dikey olarak kesen kariyeri, Ermut Bey'in yaratma yeteneğine sahip bir beceri seti geliştirmesine yardımcı oldu. yatırım projelerinin optimizasyonu için maliyet / zaman tasarrufu sağlayan etkili çözümler. Türkiye'nin yatırım ortamını tanıtmaktan sorumlu olan Ermut, iletişim becerilerinde ustalaştı.

Arda Ermut, 130 ülkeden 170 ulusal ve bölgesel yatırım teşvik ajansını kapsayan şemsiye organizasyon Dünya Yatırım Teşvik Ajansları Birliği'nin (WAIPA) Başkanlığını da üstlendi. Sayın Ermut, WAIPA'yı aktif olarak işleyen, finansal olarak kendi kendini sürdüren ve bağımsız bir vakfa dönüştürmek için önemli adımlar attı.

2018 ve 2020 yılları arasında Türkiye Varlık Fonu'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ermut, halen Türk Hava Yolları (İcra Kurulu Üyesi) ve Türkiye Basketbol Federasyonu'nda (Başkan Vekili) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında lisans derecesine sahiptir ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.

VARLIK FONU KAÇ ŞİRKETİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR?

Türkiye'nin dev kamu şirketleri Varlık Fonu bünyesinde bulunmaktadır. Türk Hava Yolları (THY), Borsa İstanbul gibi pek çok kamu şirketi Varlık Fonu tarafından yönetilmektedir. TVF portföyünde Türkiye’nin öncelikli 8 sektöründen 23 şirket, 2 lisans ve çeşitli taşınmazlar bulunmaktadır.

Finansal Hizmetler; Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik, Platform AŞ

Enerji; Botaş, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya

Ulaştırma ve Lojistik; Türk Hava Yolları, PTT, İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri

Madencilik; Eti Maden, TVF Maden

Şans Oyunları; Nakit Karşılığı Şans Oyunları Lisansı, At Yarışı Düzenleme ve Bahis Kabul Etme Lisansı

Teknoloji ve Telekom: Turkcell, Türksat, Türk Telekom

Tarım ve Gıda; Çaykur, Kayseri Şeker

YORUMLAR

  • 0 Yorum