Sicil affı haberleri doğru mu? Bakan Albayrak böyle bir açıklama yaptı mı?

Son günlerde bazı haber sitelerinde sicil affı geldi şeklinde yapılan haberler doğruyu yansıtıyor mu? Bakan Albayrak sicil affı ile alakalı bir açıklamada bulundu mu? Sicil affı haberleri ne kadar doğru? İşte ayrıntılar...

Sicil affı haberleri doğru mu? Bakan Albayrak böyle bir açıklama yaptı mı?
Editör: Hakan A.
13 Eylül 2020 - 08:40 - Güncelleme: 13 Eylül 2020 - 08:48
Bankalardan kredi kullanamayan, sicili bozuk vatandaşların merakla bekledikleri ve yakından takip ettikleri sicil affı meselesi, bazı sitelerde yapılan haberler nedeniyle vatandaşı heyecanlandırdı. Haberlerde sicil affı geldi deniliyor, hatta Bakan Albayrak'ın açıklamalarından bahsediliyor. Peki yapılan haberler doğru mu, gerçekten sicil affı geldi mi? Yoksa trafik almak amacıyla yapılan haberler mi? İşte son dakika ayrıntılar...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 13 Eylül 2020 - İstanbul


Başta banka kredileri olmak üzere Türkiye'de milyonlarca kredi sicili bozuk, kara liste olarak tabir edilen bankaların kredi vermeyeceği türden borçlu vatandaş bulunuyor. Koronavirüs sürecinde pek çok vatandaş sicili kötü olmasına rağmen devlet tarafından sağlanan kredilere erişmiş, bir okadar çoğu da bu temel ihtiyaç destek kredisinden faydalanamamıştı. Her dönem gündeme gelen sicil affı (kara listeden isimlerin çıkması) büyük önem arz ediyor. Vatandaşın gözü kulağı bu meseledeyken, son günlerde sici affı geldi haberleri yapan ve olmayan kredileri haberleştiren bazı siteler büyük tepki topluyor.

Bakan Albayrak mı açıkladı?

Sicil affı ile alakalı bugüne kadar resmi bir açıklama yok. EmlakPencerem.com editörleri tarafından yapılan araştırmada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak söylemiş gibi yapılan haberler gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

20 Ocak 2020 tarihinde Bakan Albayrak sicil affına ilişkin bir açıklamada bulunmuştu.  Bakan Albayrak açıklamasında, 'Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor' ifadelerini kullanmıştı. 20 Ocak tarihinde yapılan bu açıklama dışında yeni bir açıklama bulunmuyor!


Trafik amaçlı haberler...

Ortaya atılan sicil affı geldi haberleri gerçekleri yansıtmıyor. Bakan Albayrak'ın ise sicil affı açıklaması bulunmuyor. Yapılan haberler nedeniyle vatandaşlar heyecanlanırken, gerçekte böyle bir durumun olmadığını öğrenmeleri ise uzun sürmüyor. Benzer pek çok haberde, bankalar tarafından kullandırılmayan, mevcut dahi olmayan, kefilsiz, teminatsız kredi haberlerini yapmaya devam eden bu tür siteler üzerinden alınan bilgiler çoğu zaman gerçekleri içermiyor. Daha çok sitenin trafiğini arttırmak amacıyla yapılan haberler olarak vatandaşa yanış ve yanıltıcı haberler servis ediliyor.

Uzmanlar uyarıyor

Bu ve benzeri haberlerle trafik çeken bazı siteler, yanıltıcı haberleri yayıyor, sitelerinde bazı araçlarla kredi hesaplamaları yaptırarak bilgileri topluyor. Özellikle var olmayan kredileri hemen başvurun alın gibi söylemlerle umut vererek haberlere yazan bu siteler bir anda çok sayıda insana erişiyor. Bankaların olmayan kredilerini varmış gibi gösteriyorlar. Oysa, haberlerin altında kredi hesaplama araçları var ve bu araçlarla bilgileri toplayıp, para talep edebiliyorlar. Bir anda kredi almak isteyen vatandaş parasını bu şekilde kaptırabiliyor.

Vtaandaş bu tür haberlere karşı dikkatli davranmalı, kredi adı altında tanımadığı bilmediği sitelerden form doldurmamalı. Bu türden yapılan haberlere itibar etmemelidir. Devletin kurum ve kuruluşları, Bakanı, Resmi Gazetesi ve sosyal medya gerçeği var. Sicil affı çıksa anında milyonların haberi olur. Benzer haberlere itibar edilmemelidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum