Sivas'ta 3 ilçe için Bakanlıktan son dakika kritik karar

Sivas ilinde 3 ilçeyi kapsayan yeni kararlar Bakanlık tarafından onaylandı. İşte Sivas'ta Şarkışla, Ulaş, Altınyayla ve Yıldızeli ilçeleri sınırları içinde yer alan alanlar hakkında verilen flaş kararın ayrıntıları.

Sivas'ta 3 ilçe için Bakanlıktan son dakika kritik karar
Editör: Hakan A.
24 Kasım 2020 - 09:43
Türkiye'de 81 ilin tamamında Bakanlık tarafından yapılan hassas alan çalışmaları, yürütülen pek çok kritik öneme sahip alan ile alakalı doğal sit ve koruma alanlarının belirlenmesi ile alakalı olarak Sivas ili için bazı ilçelerini kapsayan yeni bir dizi kararlar alındı. O kararlardan biri Sivas ilinde bazı ilçelerinde yer alan bazı alanlar için yeni flaş karar alınarak yürürlüğe konuldu. Bakanlık tam korunacak alanlar listesine Sivas ilinde bulunan bazı alanlar hakkında yeni kararlar verilerek resmi gazete'de yayınlandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 24 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Sivas Şarkışla, Ulaş, Altınyayla ve Yıldızeli ilçeleri sınırları içinde bulunan bazı yerlerin kesin korunmasına ilişkin önemli bir kararı bugün Resmi Gazete'de yayınladı. Peki Sivas'da hangi yerler kesin korunacak alanlar olarak açıklandı? İşte Sivas'ta koruma kararı alınan o yerlerin ve kararın detayları.

Sivas ili, Şarkışla ilçesi, Alaman Köyü Kaya Mezarı, Kale, Sıcak Su Kaynağı  Doğal Sit Alanının Bakanlık Makamının 13.11.2020 tarihli ve 242245 sayılı olur'u ile Doğal Sit-Sürdürülebilir  ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildiği kaydedildi.


Sivas Şarkışla ilçesi sınırları içinde ilan edilen Doğal Sit-Sürdürülebilir  ve Kontrollü Kullanım Alanı yeni alanların krokisi ile kararın ayrıntıları ise altta incelenebilir.

Sivas Şarkışla ilçesi sınırları içinde ilan edilen Doğal Sit-Sürdürülebilir  ve Kontrollü Kullanım Alanı kararı 24 kasım 2020

ULAŞ VE ALTINYAYLA İLÇELERİNDE

Bir diğer önemli karar ise, Sivas Ulaş ve Altınyayla ilçelerinde bulunan, Altınyayla Hitit Barajı ve Açık Hava Tapınma Alanı ile alakalı Doğal Sit Alanı Bakanlık tarafından 242249 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edildi.

Sivas Ulaş ve Altınyayla ilçelerinde ilan edilen Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanlarına ilişkin kroki ve ayrıntıları altta paylaşılan krokiden görebilirsiniz.

Sivas Ulaş ve Altınyayla ilçelerinde ilan edilen Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanları kararı 24 kasım 2020

DEĞİRMENALTI-ALAŞEHİR YERLEŞİMİ

Sivas için son karar ise Yıldızeli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Değirmenaltı-Alaşehir Yerleşimi ve Şelalesi Doğal Sit Alanı Bakanlık tarafından 242258 sayılı Olur'u ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.

İşte Yıldızeli ilçesinde Değirmenaltı-Alaşehir Yerleşimi ve Şelalesi Doğal Sit Alanı Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ilan edilen yerlerin krokili ayrıntıları.

Sivas Yıldızeli ilçesinde Değirmenaltı-Alaşehir Yerleşimi ve Şelalesi Doğal Sit Alanı kararı 24 kasım 2020

SİVAS DOĞANŞAR İÇİN KARAR ALINMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde bir diğer önemli karar ise Sivas Doğanşar'da Dipsiz Göl, Şelale ve Mağara Doğal Sit Alanları için flaş karar alınarak resmi gazete'de ilan edilmiş ve sitemizde haber olmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum