Son Dakika: Bakan Kurum'dan flaş hasarlı bina açıklaması

Bakan Kurum, İzmir'de hasar alan binalara ilişkin önemli ayrıntıları paylaştı. Hasar tespiti yapılan binalar, az hasarlı evler için flaş açıklamalarda bulundu.

Son Dakika: Bakan Kurum'dan flaş hasarlı bina açıklaması
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2020 - 13:53
İzmir'de yaşanan deprem sonrasında hasar tespit çalışmaları ile alakalı yapılan çalışmalar aralıksız sürerken, hasarlı binaların tespit işlemleri Salı günü tamamlanacak. Hasarlı binalarda oturanlar için hasarlı yapı sorgulaması yapılacak yeri söyleyen Bakan Kurum, az hasarlı evler için çok kritik açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de ağır hasarlı yıkılacak binalar başta olmak üzere, hasar tespiti ile hasarlı bina sorgulaması hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, sosyal medya hesbaından yaptığı paylaşımda, 'Depremin ardından başlayan hasar tespitlerimizi salı günü tamamlayacağız. Bu kapsamda ekiplerimiz vatandaşlarımızı binaları ile ilgili olarak bilgilendiriyor, apartmanında bulunmayan vatandaşlarımız da binalarının hasar durumunu http://hasartespit.csb.gov.tr'den öğrenebiliyorlar.

Binası hasarsız ve az hasarlı olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalarda yaşayan vatandaşımızın güvenliği için 1 yıl içerisinde binalarında güçlendirmeye gidilecek. Güçlendirme sürecine Bakanlığımız ve belediyelerimiz teknik ve maddi destek sağlayacak.

Taşınma sürecinde vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda taşıma şirketlerine tek bir rayiç fiyat belirlenmesi, ikinci bir fiyat uygulamasına izin verilmeyeceği ve tespitimiz halinde cezai işlemlerin yapılacağı tebliğ edildi.

İzmir'de hasarlı binaların yıkımları, vatandaşlarımızın taşınma ile geçici barınma alanlarının yapım süreci hızlı ve uyumlu bir şekilde devam ediyor. İzmir'imizin yaralarını sarmak ve hayatı normale döndürmek için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.'
ifadelerini kullandı. 

 
Ev sahipleri hasar sorgulamasını nasıl yapacak?

Binasında hasar tespiti çalışması tamamlanan vatandaşlar için hasarlı bina sorgulaması nereden yapılacak merak edilirken, şimdiye kadar 40 binden fazla bina kontrol edilerek raporları hazırlandı. Hasarı bulunan bina, iş yeri, konut vs gibi taşınmazlar için sorgulama ekranı Bakanlık web sitesi üzerinden yapılabilecek. Altta verilen haberlerde tek tıkla, online hasarlı bina sorgulaması yapabilirsiniz.

TOKİ rezerv alanında 3 bin konut inşaa edecek

TOKİ, İzmir'de ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşlar için inşaata başlıyor. İzmir'de rezerv alanında 1 yılda tamamlanacak konutlar için gelecek ay inşaata başlayacak. İzmir'de TOKİ tarafından yapılacak konutlar nerede yapılacak?


YORUMLAR

  • 0 Yorum