Tamer Özyurt: Konut satışları 2020 için zemin oluşturacak

TÜİK konut satış istatistiklerine ilişkin açıklamada bulunan Tamer Özyurt, 2019'da yapılan konut satışları 2020 için de bir zemin oluşturacak.

Tamer Özyurt: Konut satışları 2020 için zemin oluşturacak
Editör: Hakan A.
17 Aralık 2019 - 12:51 - Güncelleme: 17 Aralık 2019 - 12:51
Türkiye genelinde satılan kountlara ilişkin TÜİK açıklaması sonrasında, Tamer Özyurt'tan sektöre ilişkin değerlendirme geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 16 Aralık 2019 - İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2019 konut satış istatistiklerini açıklarken, inşaat sektörünün önemli isimleri konut satışlarını değerlendirmeye devam ediyor.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “2019’dan öğrendiklerimiz, 2020’ye yol gösterecek” dedi.


Özyurt açıklamasında, "TÜİK’in açıkladığı kasım rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 54.4’lük artış, son derece memnuniyet verici. Satış rakamları üzerinde faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisi, artışa geçen kredili satışların oranlarında belirgin bir şekilde görülüyor.  Kredili satışlardaki artış kasım ayında yüzde 724.8’i buldu. Satışlarda temmuzdan bu yana yaşanan artış, sadece 2019 hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştırıcı bir etki sağlamakla kalmayacak. Aynı zamanda 2020 satışları için de bir zemin oluşturacak. Satışlar azaldıkça stok miktarımız da azalıyor. Bu nedenle 2020 yılı ve sonrası için yeni projelere ihtiyacımız olacak. Bu durumu önceden gören ve hazırlıklarını yapan finansal açıdan güçlü, kendi sermayesiyle ayakta durabilen, markalı konut üretiminde köklü tecrübeye sahip olan şirketlerin adını, 2020 yılında sıkça duyacağız. 2019 yılının ilk 7 ayında yaşadığımız durgunluk döneminden çok önemli dersler aldık. Faizlerin yatırımcıları harekete geçiren en önemli unsur olduğunu bir kez daha hatırladık. Sektörümüzde döviz fiyatlarına bağlı olarak karlılık dengesinin tamamen değiştiğini gördük.. Bu önemli argümanlar, 2020 yılı ve sonrası için bize yol gösterecek. Yılın son 5 ayı, yılsonu hedeflerinin tutturulmasında ciddi bir katkı sağlayacak. Yılın son 5 ayından aldığımız güçle 2020’de giderek yükselen satış rakamları ile yeni ortaklıkları, projeleri konuşacağız. Yeni dönemde yatırımcılar köklü ve güvenilir, katma değeri yüksek projelere imza atan markaları tercih edecekler.” diye konuştu.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum