Tarım arazisini hobi bahçesi olarak satana hapis ve metrekare başına 10 TL ceza

Milyonlarca hobi bahçesi sahibini yakından ilgilendiren önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'nin önemli pek çok ilinde tarım arazisini parçalayıp hobi bahçesi adı altında pazarlayan ve satana hapis ve para cezası...

Tarım arazisini hobi bahçesi olarak satana hapis ve metrekare başına 10 TL ceza
Editör: Hakan A.
17 Kasım 2020 - 13:52 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 08:21
Hobi bahçeleri bir kez daha gündemde.  Hobi bahçesi zannedip satın aldığınız arazi tarım arazisi ise dikkat! Cezalar kesilmeye başlandı! Meclisten geçen ve yasalaşan hobi bahçelerini kapsayan kanun sonrasında devletin ilgili birimleri ile pek çok ilin valisi hızla harekete geçti ve tarım arazilerini satanların yakasına yapışmaya başladı. Yakalanan, satış ve pazarlama yapan herkese cezalar kesilmeye başlandı.

Türkiye'nin hemen her ilinde arsa ve arazileri ile değerli bölgelerde tarım arazisi yağmacılığı yapanların peşine düşen devlet, yakaladığına ceza kesmeye başladı. Valilikler harekete geçti ve hobi bahçeleri sıkı gözlem altına alındığı, satış ve pazarlama konusunda faaliyet gösterenlere ise hapis ve para cezalarının kesildiği gelen son dakika bilgileri arasında.

Yeni Şafak'tan Kenan Biter imzalı habere göre, yeni kanuna göre hobi bahçeciliği adı altında, tarım arazilerinin parçalanarak satılmasının önüne geçerken, bu arazilerin parçalanıp parsel parsel satılmasına ön ayak olanlar için hapis ve para cezaları kesilecek. 

TARIM ARAZİSİ ARAYANLAR İÇİN ÇOK SYAIDA KİRALIK TARIM ARAZİSİ


Kanuna göre tarım arazilerini hobi bahçeleri aracılığıyla bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilirken, tarım arazilerinde plan ve projelere aykırı hareket edenlerin valiliklerce tespit edilerek sorumlu kişi ve kurumlara 1000 liradan az olmamak üzere, bozulan arazinin metrekaresi hesaplanarak ve her metrekare başına 10 lira idari para cezası kesilecek.

Hobi bahçelerine yönelik düzenlemeye ilişkin konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, 'Kanun çıktı, artık herkes kanunun emrettiği şekilde görevini yerine getirmek durumunda. Öncelikle hobi bahçeleri adı altında tarım arazilerinin tarım dışına çıkaranların tespitleri yapılacak. Bu usulsüzlüğü yapmış olanlara m2 başına 10 lira olmak kaydıyla toplam bin TL'den aşağı olmamak üzere bir cezai müeyyide uygulanacak ve kendisine alanında düzeltme yapması için iki aylık bir süre verilecek.' dedi.

VALİLİKLER TESPİTLERE BAŞLADI

Kanun çıktı şimdi ne yapılıyor? şeklinde bir soru sorulması halinde kendilerine gelen bilgilere göre valiliklerin resen tespitlere başladığını ve bir takım cezalandırmaları da yaptığını dile getiren Kılıç, ''Toplumdan bunlara neden vakti zamanında izin verdiniz şeklinde haklı çıkışlar geliyor ancak şu var özellikle pandemi sürecinde bu tarz yerlere olan talep yüzde 1000 seviyelerinde arttı. Bu süreçte arazilerin bu şekilde tarım dışına çıkarılmasına müsaade edecek olursanız, şehir tarımı yapabilecek ne yazık ki bir alanımız kalmayacak. O yüzden tarım arazilerini muhafaza etmenin bir başka yolu yok.'' diye konuştu.

Kılıç, kendisine de ''Hakikaten yıkılacak mı?'' diye çok sayıda soru yöneltildiğini de kaydederken, ''Bizim derdimiz milletin malını evini yıkmak değil. Bizim derdimiz tarım arazilerini korumak. Kanun bunu emrediyor. İnanmıyorsun açıp ban soruyorsun kanun çıktı artık.'' dedi.

HOBİ BAHÇESİ SAHİPLERİ ÇÖZÜM İSTİYORGeçtiğimiz ay özellikle Milletin Nefes Aldığı yerler olarak tabir edilen Hobi BaHçelerine dokunulmaması için bir platform kurarak Milletin Nefes aldığı hobi bahçeleri yıkılmasın diyerek çözüm arayışına girişmişlerdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum