TOKİ 100 Bin Konut İçin Kura Çekimi Ne Zaman Olacak?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, merakla beklenen TOKİ 100 bin konut için kura takvimi ne zaman açıklanacak, kurada ismi çıkanlar nereden ve nasıl öğrenecek, başvuru yapanlar bu süreçte ne yapmalı sorularına açıklık getirdi. Kolçak, bir yandan Elazığ depremi sonrası ortaya çıkan fırsatçılara da değindi. Hepsi haberimizin devamında...

TOKİ 100 Bin Konut İçin Kura Çekimi Ne Zaman Olacak?
Editor: Hatice Kolçak
09 Şubat 2020 - 12:15 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 13:50

TOKİ Kura Çekimi Ne zaman Olacak? 

TOKİ için başvurular Ocak ayında bitti. Şu anda en büyük heyecan çekilecek kuralardan kimlerin ev sahibi olacağı. Büyük bir heyecan ve merak var. Kura tarihlerinin Şubat ayında açıklanacağına dair TOKİ tarafından mesaj verildi. Şubat ayının ortalarını bitirmek üzereyiz henüz maalesef bir takvim açıklanmadı. Takvim Şubatın sonuna kadar açıklanmış olur. Biraz arkamıza yaslanıp beklememiz gerekiyor. Zaten takvim açıklandığında herkesin kura çekiliş tarihi aynı gün olmayacak. Şubatta açıklanacaksa bu tarih Mart, Nisan belki de Temmuza kadar gidecek. Her projenin olduğu ilde farklı tarihlerde farklı yerlerde farklı saatlerde kura çekilişleri yapılacak. İnsanlar tabi kendi kura çekiliş tarihlerini merak ediyorlar. Çok acele etmemek gerekiyor bu noktada. Şubatta takvim açıklanır ama sizin bulunduğunuz il için mi yapılacak o belli değil. Mart ayında başlayacak kura çekimleri dediğim gibi birkaç ay devam edecek, bunun süreci böyle.

Kurada Adımın Çıktığını Nereden Öğreneceğim?

Şunu da belirtmekte fayda var; gitmesem problem olur mu olmasam olur mu diye soruyorsunuz, gitmeseniz de olur zaten yapılacak bu kura çekilişleri noter huzurunda canlı yayınlanacak yani internet üzerinden de izleme şansınız olacak. Diyelim ki gidemediniz izleyemediniz de zaten kuradan sonra listeler TOKİ'nin web sitesine girilecek. Dolayısıyla adınızın çıkıp çıkmadığına TOKİ'nin kendi web sitesi üzerinden de takip edebilirsiniz. 
Kolçak başvuru yapanlara ''Bence başvuru yapanlar, şu an kendi önlerine baksınlar çokta kitlenmeye lüzum yok, programlarınızı aksatmanıza neden olmasın bu süreç. Kura tarihlerini öğrendikten sonra takibi zaten çok kolay ve tarih açıklandıktan hemen sonra olmayacak belli bir süre alacak, birkaç ay içerisinde herkesin tarihi belli olacaktır. Yapılan açıklamalar bu yönde, bugüne kadar da hep böyle oldu, geçen sene de böyle olmuştu.'' önerisinde bulundu.

İnsanlar Mağdurken Birde Fırsatçılar Ortaya Çıktı

Yaşanan Elazığ depreminden sonra biliyorsunuz ki yıkılan evler oldu, bir çok insan evsiz kaldı. Çok fazla bina hasar aldı dolayısıyla oturulamaz durumda ve insanlar da sağlam kiralık evler için arayışa geçtiler. Kiralık evlere de talep gelince maalesef ki kiraya verecek olanlar ellerindeki dairelerini 2 kata çıkarmaya başladılar, ciddi bir fırsatçılık söz konusu burada. İnsanların psikolojileri bozukken, mağdurken, yeni eve ihtiyaçları varken  bütün Dünya yardıma koşarken sizin arkadaşınız, memleketliniz aynı bölgede oturduklarınız evlerini fırsatçılık yaparak, ikiye katlayarak fiyatlarını ortalığı ne yazık ki karıştırdılar. Herkes bunu yapmadı tabi ki ama yapanlar var maalesef bu medyaya da yansıdı.

Doğal Afetler İçin Hukuki Düzenleme Olması Şart 

Bu fırsatçılığın önüne nasıl geçeriz konusu da var, Bakan Murat Kurum da bunların peşinde olduklarını söyledi hatta. Ama sel olur yangın olur bir hukuki altyapımız olması gerekiyor, insanların diğer insanları sömürmemesi için bir hukuki altyapı olması gerekiyor. Olmadığı için de bu durumlarda fırsatçılar ortaya çıkabiliyor. Doğal afet zamanlarında uygulanmak üzere bu fırsatçıların önünü kesmek amacıyla bir hukuki düzenlemeye ihtiyacımız var. Bugün Elazığ'da yarın başka yerde. Sadece deprem değil bir sel felaketi her tür doğal afet konularında bir hukuki düzenleme olması gerekiyor. Sonradan takibi gerçekten çok zor, bu fırsatçıları yakalayıp ceza vermek. Dolayısıyla böyle bir altyapımız olmasında fayda var umarım en kısa zamanda bu gerçekleşir. Ocak ve Şubat aylarında yaşanılan acı olaylar oldu hala da devam ediyor. 2020 bundan sonra çok daha iyi geçer diye umut ediyorum.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum