Tüketici kredisi kullanan milyonları ilgilendiren değişiklik

Tüketici kredisi kullanan milyonları ilgilendiren değişiklik

Tüketici kredisi kullananlar bu habere dikkat! Bankaların tüketici kredilerinde milyonları ilgilendiren değişiklik Bakanlar Kurulu kararıyla bugünkü Resmi gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

18 Temmuz 2017 - 15:11 - Güncelleme: 18 Temmuz 2017 - 15:35

Bankalardan tüketici kredisi kullanan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren haber.  Bankaların Tüketici Kredileri kapsamında bu sabah yayımlanan yeni bir üzenleme ile değişikliğe gidildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Temmuz 2017 - İstanbul

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülen yönetmelik hükümleri Resmi Gaztee'de yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi. Buna göre,  Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik bu sabah itibariyle başlamış oldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında resmen yürürlüğe giren yeni düzenleme ile bundan böyle, "Borçlusunun aynı banka tarafından verilmiş birden çok kredisinin mevcut bulunması ve bu kredilerden herhangi birinin yapılan sınıflandırma gereği donuk alacak olarak kabul edilmesi durumunda, söz konusu borçlunun bankadan kullanmış olduğu tüm kredileri donuk alacak olarak aynı grupta sınıflandırılır. Tüketici kredileri kredi bazında değerlendirilebilir ve birden fazla tüketici kredisi kullandırılmış olan bir borçlunun bu kredilerinden birinin donuk alacak olarak sınıflandırılması halinde, diğer tüketici kredileri bankaca Birinci Grup haricindeki gruplar altında sınıflandırılabilir.” ifadelerine yer verildi.

- Donuk kredi (donuk alacak) nedir? Tıkla öğren!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..