Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) nedir?

Türkiye İMSAD, İnşata sektörüne yönelik yeni bir platform olarak hayata geçireceği, kuruluş aşamasına başlanılan Building Information Modelling (BIM) Yapı Bilgi Modellemesi nedir?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) nedir?
Editör: Hakan A.
13 Şubat 2019 - 13:09

Building Information Modelling (BIM) yani Yapı Bilgi Modellemesi nedir?

Emlak Pencerem /  Emlak Rehberi - 13 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye İMSAD’ın ev sahipliğinde bir araya gelen mimar, mühendis, müteahhit, teknik müşavir, yazılımcı, danışman, akademisyen ve inşaat malzemesi sanayisi temsilcilerinden oluşan proje ortakları; yapı endüstrisinde sayısal dönüşümün öncüsü ‘buildingSMART Türkiye’nin kuruluş sürecine start verdi.

Dijital dönüşüm sürecinin en önemli teknolojik örneklerinden biri olan BIM (Building Information Modelling) yani Yapı Bilgi Modellemesi nedir? İnşaat sektörüne faydası nedir? 

Bir yapının yaşam dönemi boyunca gerekli tasarım ve proje verisinin dijital formatta yönetilmesini sağlayarak, yapı için adeta bir bilgi bankası niteliği taşıyor. Gelişmiş ülkelerde yatay entegrasyonun en güzel örneklerinden biri olan BIM, nihai müşteriden üreticiye kadar tüm paydaşların ortak aklının buluştuğu; enerjiden atık yönetimine, kaynak kullanımından kullanıcı ilişkilerine kadar tüm sürecin bir bütün olarak ele alındığı bütünleşik bir yapı tasarım yaklaşımı. Dijitalleşmeden Endüstri 4.0’a, AR-GE’den inovasyona tüm ihtiyaçların ve çözümlerin yanıtlarını bulduğu bir platform.

Building Information Modelling (BIM) yani Yapı Bilgi Modellemesi  ile ilgili haberin ayrıntılarını okumak için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum