`Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi`nedir?

`Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi`nedir?

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi (YTS) nedir, kimler, nasıl faydalanır? Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi faydaları ve sağladığı tüm avantajları dışında dezavantajları neler? Ev sahibi olmak isteyenler bu sistem sayesinde ne kadar zamanda konut alabilir? Emlak Rehberi haberimizde.

`Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi`nedir?
Editor: Hakan A.
27 Ocak 2018 - 08:01 - Güncelleme: 27 Ocak 2018 - 08:26

Konut Alımları İçin Yeni Bir Finansman Yöntemi: Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi (YTS) şu sıralar gündeme gelen yeni bir sistemn olarak büyük dikkat çekti. Bu sistem sayesinde hemen her Türk vatandaşı ev sahibi olabilecek. 2014 yılından bu yana üzerinde çalışılan projede nihai sona gelindiği ve hazırlanan yeni torba kanun içerisine bu sistemin de konulacağı ifade ediliyor. Peki nedir bu Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi (YTS), ne işe yarar, kimler faydalanabilir? Ayrıntıları ile emlakpencerem.com farkı ile haberimizde detayları okuyabilirsiniz.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Ocak 2018 - İstanbul

Türkiye'de konut alımı hemen her kesim için oldukça önemli bir durum. Evi olmayana kız dahi verilmeyen ülkemizde, konut edinmek için çok da fazla alternatif bulunmuyor. İnşaat sektörü de sürekli üretiyor. Lakin ev almak için hala bazı kesimlerin zorlanmaya devam ettiği biliniyor. İşte bu noktada hükümet yeni bir sistem için düğmeye bastı ve tüm vatandaşların konut alımını kolaylaştıracak yeni bir formülü hayata geçirmek için çalışmalarında sona gelindi. 

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi (YTS) nedir?

Ülkemizde milyonlarca vatandaş birikim yaparak ev sahibi olma yolunda çalışıp, didinip duruyor. Bu birikimlerden yola çıkılarak farklı bir destek hükümet tarafından züerinde uzunca yıllar çalışılması sonrasında son aşamasına getirilmiş durumda. Peki Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi hakkkında bilinmesi gerekenler neler? Türm vatandaşları kapsar mı? Ayrıntıları için haberimizi okumaya devam edin.

Yapı Tasarruf Sandığı (YTS) konut edinmek isteyenlerin belirli bir süre boyunca yaptıkları tasarruf karşılığında, piyasa koşullarından bağımsız olarak, düşük faiz oranlı kredi kullanmasını öngören “kapalı havuz” bir konut finansman sistemi olarak tanımlanıyor.

2014 yılında ilk temelleri atılarak bu sistem üzerinde çalışma yürütüldüğü kulaktan kulağa gelen bilgiler arasındaydı. İlk resmi duyuru ise 2017 sonuna doğru Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben tarafından yapılan özel bir açıklama ile gündeme geldi. Özellikle dar gelirlili vatandaşlar bu sistemde ön planda tutuldu. Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayan sistem geliştirilerek, son hali verildiği belirtiliyor. Vatandaş sistem sayesinde tasarruflarıyla konut sahibi olmak için 'Yapı Tasarruf Sandığı' sistem ile dar gelirlilerin para biriktirerek konut sahibi olmaları ve aynı zamanda da bir tasarruf imkanı ile kolay hale getirmesini amaçlamış durumda.

Yapı Tasarruf Sandığı sistemi ile birlikte ev sahibi olmak için yıllardır bekleyen milyonlarca tüketici, belli süre tasarruf yapacak ve bu sandıktan piyasaya göre daha düşük faizli konut kredilerinden faydalanma fırsatı olacak. Kredi kullanırken önceden belirlenmiş olan sabit faiz oranıyla işlem yaptırmak suretiyle, piyasa şartlarında oluşabilecek hiç bir sorun ve dalgalanmalardan etkilenmeyecek. Yapı Tasarruf Sandığı sistemi kapalı havuz sistemi olarak tasarlanırken, Vatandaşlar kredilerini erken ödeme yoluyla faiz veya ceza adı altında ödeme alınmaksızın kapatabilecek bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

 Sistemin sürekliliği, temel olarak konut satın almak isteyen yeni bireylerin YTS sisteminde oluşturulan ve tüzel kişiliğe sahip olan tasarruf sandığına aktardıkları fonlara bağlıdır. Bu yönü ile YTS sistemi konut arzı ve sermaye oluşumu konusunda ekonomiye önemli katkı sağlama potansiyeli barındırmaktadır. Yapı tasarruf sandıkları temel işleyişleri bakımından bankalar ile benzerlik arz etseler de bankalardan bağımsız, sadece konut sektörüne yönelik faaliyette bulunan mali kuruluşlardır. Kapalı havuz sistemine sahip oldukları için konut edineceklerin tasarrufları ve bu tasarruflar karşılığında kullandıkları krediler için uygulanan
faiz oranları piyasadaki faiz oranlarından bağımsız ve daha düşük düzeyde bulunmaktadır. Tasarruf sandıkları devletin öncülüğünde veya konut satın alacak bireylerin örgütlenmesi yoluyla kurulabilmektedir.

Konut sahibi olmak isteyen ve bu amaçla bir yılda konutun değerinin %10’u kadar tasarruf yapabilen bir birey kabaca 10 yıl sonunda ev sahibi olabilmektedir. Ancak benzer nitelikleri taşıyan 10 kişinin her yıl edindikleri tasarrufları bir araya getirerek sırayla bir kişiye ev alması, ev sahibi olmanın ortalama süresini azaltmaktadır. YTS sistemi bu yapıyı temel alan sosyal yardımlaşma mantığı çerçevesinde ortaya çıkmış olup günümüzdeki halinde getirldiği ifade ediliyor.

yapı tasarruf sandığı sistemi sayesinde neler yapılabilecek?

Yapı Tasarruf Sandıklarının Avantajları nelerdir?

Yapı tasarruf sandıklarının en önemli avantajı birikim ve kredi aşamalarında önceden belirlenen, piyasa koşullarından bağımsız, sabit bir faiz oranı üzerinden işlem yapılmasıdır. Bu durum, belirlenen dönem boyunca faiz oranlarının piyasada meydana gelen dalgalanmalardan etkilenmeyeceği anlamına gelmektedir. Ayrıca, piyasadaki faiz oranlarında meydana gelebilecek değişimler mortgage kredileri gibi değişken faizli kredilerin geri ödemelerine de yansımaktadır.  Bu durum, bireylere konut finansmanı için vade sonunda yapı tasarruf sandığından elde edilen toplam bakiyeye ek olarak başka bir finansal kuruluştan kredi almak vasıtası ile mali kaynakların dengeli bir bileşimini oluşturma imkânı da vermektedir. Yapı tasarruf sandıklarının bir diğer avantajı borç kullananların kredilerini erken kapatmak istemeleri durumunda herhangi bir ceza ödemesi ile karşılaşmamalarıdır. Diğer konut kredilerinin aksine sandıklar konut edinecekler için planlanmamış nakit akışlarını kredi geri ödemesinde kullanma imkânı sunarak bireylerin üzerindeki kredi yükünü hafifletme esnekliği de sağlamaktadır. 

Yapı tasarruf sandıkları konut edinmek isteyenlerin yanı sıra ülkenin finansal sistemine de önemli katkıda bulunacak önemli bir sistemdir.

Yapı Tasarruf Sandığı Sisteminin Uygulanmasında Karşılaşılan Zorluklar neler?

Yapı tasarruf sandığının dezavantajı var mı? Zararlı yanları neler? Tasarruflara uygulanan düşük faiz oranı nedeniyle enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesi durumunda birikimlerin değerini kaybetmesi olasılığıdır.

Diikat çeken bir diğer husus ise konut fiyatlarında yaşanabilecek hızlı artış da YTS sisteminin işlerliğini olumsuz yönde
etkileyebilecek bir faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Nitekim, sözleşme vade sonunda birikimler ve krediden oluşan toplam tutar üzerinden yapılmaktadır. Diğer bir deyişle, vade sonunda konut sahibi olmak isteyen kişi daha önce üzerinde anlaşılan miktar kadar kredi kullanabilecektir. 

YTS sistemi hakkında İş Bankası tarafından hazırlanan tanımlama ve işleyişi hakkındaki ayrıntılara burda yer alan kaynakçayı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yapı Tasarruf Sandığı ile alakalı emlakpencerem.com da yer alan diğer haberler...

YORUMLAR

  • 0 Yorum