12 ay ertelemeli konut kredisi destek paketine kim ne dedi?

İnşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcileri konut kredisi faizlerinde kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketini değerlendirdi.

12 ay ertelemeli konut kredisi destek paketine kim ne dedi?
Editör: Hakan A.
01 Haziran 2020 - 12:56
İnşaat ve gayrimenkul sektöründe kredi destek paketine destek var! Stoklarını satmak isteyen inşaat sektörü, yeni açıklanan konut kredisi faiz oranları ile 750 Bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz konut kredisi destek paketi vermeye başlayacak kamu bankalarının vatandaşa desteği başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Haziran 2020 - İstanbul


Tamer Özyurt, konut kredisi destek paketini değerlendirdi

Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt, bugün açıklanan kredi destek paketine ilişkin, 'hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu.' dedi.

Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından bu sabah itibariyle açıkladığı destek paketleri içinde birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ve aylık %0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunudu.


Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: Paket sadece iyileştirme değil, yapısal değişim yaratacak

Koronavirüs nedeniyle hız kaybeden satışların yeniden artışa geçmesi için sektör oyuncuları olarak olağanüstü bir çaba içerisindeydik. Çabalarımızın karşılığını alma noktasında hükümetimizin sunduğu destek paketini büyük bir mutlulukla karşıladık. Bu güne kadar her dönemde sunulan destek paketleri, satışların artırılmasında çok büyük bir rol oynadı. Koronavirüsün yarattığı sancılı dönemin ortadan kaldırılması yönünde atılan bu adım, sadece bir iyileştirme yaratmayacak aynı zamanda sektörümüzde yapısal bir değişim yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları ev sahibi yapmayı amaçlayan 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme kolaylığı sunan paket ile birlikte konut geliştiriciler de planlanan yatırımlarını bu ölçekte yeniden değerlendirecekler. Yeni yatırımların çıkış noktası, pandemi nedeniyle oluşan yeni ihtiyaçlar, müstakil yaşam dalgası olacak. Konut geliştiricileri, daha çok yeşil alana sahip, izole yaşam sunan projeler geliştirme yolunda ilerleyecekler. Destek paketiyle birlikte değerlendirdiğimizde, yeni konut yatırımlarında orta gelirli yatırımcılar ana hedef kitle olacak. Paketin etkilerini yakın vadede bir toparlanma ve satışlarda hareketlilik, uzun vadede ise orta gelirli yatırımcıyı hedef alan yeni projeler olarak göreceğiz. Konuta erişim ve satın alma eğilimi kolaylaştıkça sektörümüzdeki yapısal değişim daha da belirginleşecek.

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı: İzole dönem, yerini hareketli döneme bırakacak

Koronavirüsün nedeniyle yaşamımız gibi sektörümüzde izole bir dönem içine girmişti. Bu durum, konut geliştiriciler ve yatırımcılar açısından planlanan yatırımları ötelemeyi zorunlu kılmıştı. Hükümetimizin gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırdığı yeni destek paketi ile bu izole dönem, yerini satışların hız kazandığı, planlanan yatırımların masaya yatırıldığı hareketli bir döneme bırakacak. Yılın 2’inci çeyreğinde yaşanan belirsizlik ortamı karşısında bekleme pozisyonuna geçen yatırımcılar, alım yönlü harekete geçecek. Hükümetimizin orta gelir grubunu hedef alan destek paketi, koronovirüs nedeniyle satışlarda yaşanan gerilemeler karşısında bir panzehir etkisi yaratacak. Öte yandan sektörümüzde son dönemde yapılan projelerde üst gelir grubunu hedef alan yatırımlar ağırlık kazanmaya başlamıştı. Paketin sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatıyla konut geliştiriciler açısından yeni bir yatırım atağı başlatacak. Yeni projelerde daha çok orta gelir grubunu hedef alan yatırımlar boy gösterecek. Dolayısıyla paket sadece bu sürecin en az hasarla atlatılmasına değil yeni yatırımların beklentiyle örtüşen bir şekilde yeniden tanımlanmasına vesile olacak. Önümüzdeki dönemde normalleşmeye dönük adımlar hız kazandıkça, paketin kazanımları da artacak.


İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: Paket, sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak

 Gayrimenkul ve inşaat sektörü, koronavirüsten en son etkilenen sektörlerden biri olarak zorlu bir döneme girmişti. Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer katan ve sadece yerli değil yabancı yatırımcılar açısından en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen sektörümüzün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için bir destek paketi beklentisi içerisindeydik. Hükümetimizin açıkladığı yatırımcının alım gücünü kolaylaştıran, düşük faizli bu destek paketiyle hızlı bir toparlanma dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Paket, normalleşmeye dönük atılan adımlarla paralel olarak sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan, yüzde 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatı sunan paketle, yatırımcılar ötelenen yatırımlarını hayata geçirecekler. Bu kapsamda 100 bin TL kredi çeken bir yatırımcı, bunun geri ödemesini, 15 yılda yaklaşık 170 bin TL olarak yapacak. Yatırım yapmak isteyen ancak ödeme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünen bir kitleyi de harekete geçirecek. Bugüne kadar her koşulda, ödeme kolaylığı sağlayan, düşük faizli destekler satışlarda önemli hareketlilik sağladı. Sektörümüzde zor günlerin ilacı oldu. Konut geliştiriciler açısından da yeni yatırımların habercisi oldu. Paketle birlikte oluşacak bu yatırım ikliminde hem yatırımcılar hem de konut geliştiriciler kazançlı çıkacak. Bu sürecin karşılığını önümüzdeki ay satışlarda hissedilir biçimde alacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum