2018 rayiç bedel nedir, nasıl hesaplanır?

2018 rayiç bedel nedir, nasıl hesaplanır?

2018'e gireceğimiz şu günlerde rayiç bedeli ne işe yarar diye soranlar için önemli bir bilgiyi okuyucularımızla paylaşmak istedik. Rayiç bedel nedir sorusu ve nasıl hesaplanır sorularının yanıtı emlakpencerem.com da.

2018 rayiç bedel nedir, nasıl hesaplanır?
Editor: Hakan A.
24 Aralık 2017 - 23:40

2018'de Gayrimenkul, emlak ekonominin ve gündemin ilk sıralarında yer almaya devame decek... Konu bu olunca para ve bedel öne çıkar. Rayiç bedel de aynen öyle öne çıkan bir terimdir. Rayiç değerler gerçekten önemlidir. Bir evin rayiç değeri (bedeli) krtik öneme haizdir. Hesaplaması, nasıl belirlendiği de bir uzaman işidir. Değerleme şirketleri de bu vazifeyi ücreti mukabilinde kolayca görebilmektedirler... Gelelim asıl meseleye, rayiç bedel (değer) nedir, nasıl hesaplanır, hesaplanmalı sorusunun cevabına.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Aralık 2017 - İstanbul 

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe önemli terimler vardır ve gün içerisinde sıkça kullanır, tüketiriz. "Rayiç Bedel" işte bunlardan biri. Rayiç bedeli üzerinden alınır, satılır... Konut rayiç bedeli, evin rayiç bedeli veya değeri deriz geçeriz. Doğru kullanımı bu şekildedir "Rayiç bedel" demek ne demek? Neden kullanıyoruz, ne işimize yarar diye soranlar için kısa kısa sizlere özetleyelim istedik.

Türkiye genelinde konut önemli bir barınma ihtiyacı dışında aynı zamanda para kazandıran, değerlenen ve milyonlar tarafından özellikle yatırım amacıyla tercih nedeni olan, kimine az, kimine çok kazandıran uzun vadeli (al-satçılar hariç) köşeyi döndüren bir yatırım. Yılklardan beri böyledir. Bu geçmişte böyleydi gelecekte de böyle olacaktır. Mülk edinmek önemli bir iş, alırken kazanmak ayrı bir meziyet. Bunlar uzun uzun konular ve asıl konumuza rayiç bedeli ne işe yarar, rayiç bedel nedir hakkında bilgi vermeye devam edelim.

Nedir bu rayiç bedel?

Kısacası bir mülkün bugünkü piyasa koşullarındaki satış bedeli demek oluyor. Herhangi bir mülk, emlak, konut, dükkan,arsa kısaca emlak gayrimenkul bu tanım için uygundur. Emlak vergisine esas değerler ise genellikle piyasa rayiçlerinin çok altında kalıyor.  emlak vergisi bedelini esas alması, ‘satış’tan devlet kasasına daha az para girmesi olarak yorumlamak mümkün ki günümüzde gerçek rayiç bedeller ile tapu dairelerinde işlem yapılmadığını, Maliye yani devlet tarafında ise bu durum son derece hassas biçimde takip altında olduğunu özellikle 2016-2017 ve 2018'de duymayan kalmayacak. Öğrenmeyen de. Ne yaparsanız yapın gerçek rayiç bedel üzerinden işleminizi yaptırın. Şiddetle tavsiye ediyoruz. Sonrası mı? 5 yıl sonra karşınıza altından kalkmakta zorlanacağınız özel  durumlar yaşamanız mümkün.

metroya yakın konut projeleri 2018 emlak konut rayiç bedeli hesaplamasında etkilidir

Peki nasıl hesaplanır bu reyiç bedel veya değer? Rayiç değer hesaplamasında hangi faktörler önemli? 

Son yıllarda başta İstanbul olmak üzere, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde ulaşım ağları değer arttıran önemli ve birincilş faktör demek doğru olacaktır. Özellikle İstanbul bu konuda kritik ve değer biçme anlamında örnekleme modelinde hemen hemen ilk sırada yer alır. Nedenleri çok, önemli bir tanesi ise megaşehir adı üzerinde. Trafik, ulaşım yoğun ve evden çıkan bir vatandaş, hızla iş yerine ulaşmak istiyor. Tabii saatlerce süren bir trafik handikapı içerisinden bir şekilde kurtulması mümkün olursa. Bu bakımdandır ki, ulaşım, ana alter, şehir merkezi, metroya yakın, AVM'ye yakın gibi sıralamaya pek çok önemli faktörü koyabiliriz. Bu hesaplamada evinizin satış değerini belirlemek için, çevrenize, yan binanıza, alt dairelerinize veya oturduğunuz site içerisinde en son satılan emlak/konut/gayrimenku/ iş yeri / arsa vs. taşınmazlara bakmanız yeterli ve belirleyici olur. Sonrasındabu bilgilerin teyidi için mutlaka bir emlak danışmanı, gayrimenkul değerleme uzmanlarından daha belirleyici bilgileri edinmek mümkün. Böylece evinizin emlak rayiç bedeli (değeri) ortaya çıkmaya, şekillenmeye başlar. Sonrası doğru fiyat ve satışla sonuçlanır.

Biz en iyisini biliriz diye bir durum asla yoktur. En iyisini, işin ehli olan insanlar bilir. Bölgenizde, semtinizde alım satım yapan insanlar ve değerleme uzmanları bu işin ehli olan kişilerdir. Tavsiyemiz ise bu insanlara danışmadan uçuk, kaçık, absürt rakamlarla satışa çıkartacağınız eviniz uzuuuuunca bir süre elinizde kalır.

Merak edebileceğiniz bir başka emlak haberine alttaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Bu haber, emlak rehberi bölümünde yayımlanmış ve emlakpencerem.com için özel üretilmiş bilgi ve görüş içeren bir içeriktir. Başka bir yerde yayımlanmasından doğacak hukuki sorumluğu yayımlayan site/siteler üstlenir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum