6 ay ertelemeli kredi için Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank geri dönüş yapıyor mu? Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları neden geç geliyor?

10 Bin TL'ye kadar 6 ay ertelemeli kredi için milyonlar başvuru yaptı. Başvuru sonuçlarını geç yollayan Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank temel ihtiyaç destek kredisi veriyor mu?

6 ay ertelemeli kredi için Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank geri dönüş yapıyor mu? Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları neden geç geliyor?
Editör: Hakan A.
09 Nisan 2020 - 11:46 - Güncelleme: 19 Nisan 2020 - 10:47
6 ay ertelemeli kredi için milyonlar üç kamu bankası Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'na akın etti! Kredi başvurusu yapanlar sabırsızlıkla kredi onayı için çaresizce evinde beklemeye devam ediyor... Kimine onay çıktı, kimine çıkmadı vatandaş isyanlarda...

Ekonomi Haberleri  - 9 Nisan 2020 - İstanbul


Temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar dikkat! Kredi başvuru sonucu almak için bekleyenleri yakından ilgilendiren haber... Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvuru sonuçları neden geç geliyor?

Türkiye genelinde milyonu bulan başvuru ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından üç kamu bankasınca verilmeye devam eden 10 Bin TL'ye kadar olan temel ihtiyaç kredisi başvuruları sinirleri germeye devam ediyor.  Vatandaş günlerdir SMS ve internet üzerinden kredi başvurusu yaptı ve hala cevap gelmeyen çok sayıda başvuru bulunuyor. Süreç işliyor, kamu bankaları kredi vermeye devam ediyor. Peki kredi başvuru süreci neden bu kadar uzun?


Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında şüphesiz en önemlilerinden biri olan üç kamu bankasının 10 Bin TL'ye kadar 6 ay ertelemeli olan kredileri oldu. Büyük bir ilgi var bu krediler için. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Berat Albayrak duyurmuştu. Vatandaş bankalara akın etti. Bankalar ise internet ve sms yöntemiyle başvuru var diye vatandaşı geri çevirdiği krediler bu hafta itibariyle yerlerine ulaşmaya başladı. 

Koronavirüs salgını yüzünden evde yaşayan işi kalmayan, iş yerini kapatan, geliri kalmayan vatanda bir umut kamu bankalarına kredi başvurusunda bulundu. Bir hafta önce başlayan kredi başvurusu yapanlar arasında hala geri dönüş bekleyenler var. Kredi başvurusunu SMS veya internet şubesinden bankaların sağladığı sayfalardan yapanlar kredi olumlu/olumsuz dönüşlerini beklemeyi sürdürüyor. Neredeyse hemen her aileden bir vatandaş bu kredilere başvurdu. Bankalar ise kredi cevabını vermek için çabalıyor...

- 10 bin TL'lik Destek Kredisini Kimler Alabilecek? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanıyor?- 10 bin TL kredi desteğini kimler alabiliyor, kimlere neden verilmiyor?Klasik hızlı dönüş yapılmıyor!

Normal şartlarda kredi kullanmak isteyenler başvurudan bir iki dakika sonra risk rapıoru doğrultusunda hızlıca sms ile onay veya red cevabını alıyordu. BU hızlı dönüş otomatik yapay zeka ile risk merkezinen anlık sorgu ile kredi notuna dayalı olarak hizmet veriyor. Ancak temel ihtiyaç destek kredisinde durum çok farklı. İçerisinde bulunduğumuz kritik salgın sürecinde hükümet bu kredilere yüzde 80 kefalet veriyor. Banka klasik yöntemler dışında kişileri tek tek değerlendiriyor. Böylece milyonu bulan başvurulara cevaplar gecikiyor.

Vatandaş üç kamu bankasına birden başvuruyor!

Temel ihtiyaç destek kredisi veren 3 kamu bankası Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank. Özel bankalar ise böyle bir krediye destek vermiyor. Kamu bankaları ise kredinin açıklanması sonrasında hızla kriterlerin belirlenmesiyle birlikte para vermeye başladı. Vatandaş ise sürecin uzun olmasından ötürü hemen hemen üç kamu bankasınada başvuru yapmış durumda. Hangisinden gelirse...

Şimdilik beklemekte olan vatandaş kısa bir süre daha kamu bankalarından cevap beklemeye devam edecek. Bankalar her vatandaşın talebine cevap vermek için çalışmalarını sürdürüyor. 
 

Temel İhtiyaç Kredisi Bavuru sonuçları kredi yanıtları gelmeyenler, istediği krediyi alamayanlar, kredi, başvurusu yapması sonrasında başvuru yanıtı gelmeyenler dikkat!


Yorumlarınızı alt bölümden yapabilirsiniz.

Temel ihtiyaç Kredisi hakkında yorum yaparken dikkat! Hakaret içeren yorumlara yer verilmeyecektir. Yorumlarınızda bu soruları kullanabilirsiniz.
 • - Hangi bankadan kredi başvurusu yaptınız?
 • - Kredi başvurusunu ne zaman yaptınız?
 • - Siciliniz bozuk mu; kredi, kredi kartı borcu, icra vs... var mı?
 • - Ne kadar kredi için başvuru yaptınız?
 • - Hanehalkı gelirinizi doğru girdiniz mi?
 • - Ne kadar kredi çıktı?


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Tefo
  1 yıl önce
  Asgari ücretle çalışıyorum üç çocuk var destek kredisine baş vurdum onaylamadı çıldıracam ne yapmam lazım allah rızası için bir yol gösterin
 • Adnan ARDA
  1 yıl önce
  merhaba ben vakıfbank'dan kredi destek başvurusunda bulundum. (Not : vakıfbank'ta bireysel hesabım var emekli maaşımıda bu bankadan alıyordum kredide aldım ödememi yaptım vakıfbank'ta hiç bir problemim yok) ilk başvurudan sonra telefonuma vet hayır seçenekli mesaj geldi onayladım 10000-tl kredi talebinde bulundum, daha sonra yine bankadan (4440724) sesli mesaj aldım sesli mesajda kredimin onaylandığı bilgisi verdi, bunun üzere vakıfbank daki var olan bireysel hesabıma baktım hiç bir para yatmamış olduğunu gördüm ve araştırdım ve kimseden(ne şube bankadan neden genel müdürlükten)bir cevap almamadım sadece beklemem gerektiğini söylediler.. bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz... adnanarda1963@gmail.com mail adresimede bilgi notu düşebilirsiniz... saygılarımla
 • kemal atis
  1 yıl önce
  ben emekli memurum destek kredisi icin 2 bankaya bas vuru yaptim sonuc ne olur