Reklamı Geç
Bakan Albayrak; "Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım...

Bakan Albayrak; "Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geliyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'tan canlı yayında son dakika açıklamlar... YEKA "Rüzgar Enerjisi İhalesi" ihalesinin ardından Bakan Albayrak, "Dünyada neler yaşanırsa yaşansın, krizler ve bölgesel ne kadar problemler olursa olsun, Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geliyor" dedi.

03 Ağustos 2017 - 15:23

Bakan Albayrak, YEKA "Rüzgar Enerjisi İhalesi" ve Türkiye'nin önemli enerji hamlelerini hatırlattı. Bakan Albayrak, "Bugün ortaya çıkan netice Türkiye'nin enerji ve ekonomi piyasalarının kadar güçlü ve geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ortaya koyan, altını çok net biçimde çiziyorum dünyaya ifade eden bir netice ortaya çıkmıştır. " dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Ağustos 2017 - İstanbul

Türkiye için gurur verici bir tablo! Rüzgar Enerji İhalesi sonuçlanmasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bugün gerçekleştirilen enerjide tarihi bir dönüm noktası olarak görülen YEKA Rüzgar Enerjisi ihalesinin yapılmasıyla ülke geneinde enerjide dev bir adım atılmış oldu. Yeli imkanların maksimum kullanılacağı dev ihalenin kazananı Siemens - Kalyon - Türkerler ortaklığı oldu.

İhale sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, Tarihi bir sürecin başlangıcı olan bu kritik gün başarıyla sonuçlandığını, Bakanlığa gelinen ilk günden bu yana bu ihale sürecini, Türkiye için bir milat olan bu süreç boyunca Bakanlık'ta çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Türkiye enerji piyasaları milli ve yerli enerji politikaları noktasında. Yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarını destekleyen bir süreci başlattı. Bugünün bir milat olmasıyla bu hedefleri daha da ileri taşıyacağız. Milli enerji ve maden politikası kapsamında Mart ayında bu yerli ve yenilebilir kaynaklarında güneşte attığımız adımı bugün rüzgarda yaptık. Dünyadaki en büyük 10 teknoloji üreticisi firmanın 8 tanesinin katılımıyla, tamamen açık, şeffaf ve çok kıyasıya bir rekabetin olduğu bir ihale süreciyle enerjide Türkiye'de yeni bir dönemi başlattık. Bunun en önemli adımlarından birtanesi, düne kadar rüzgarda 10.3 sent yerli katkı payıyla rügar / KWsaat alım maliyeti, bugünkü ihaleyle, 3.48 sente düşerek, benzer ihalelerde bir dünya rekoru gerçekleştirilmiştir. Ben bununla gurur duyuyorum. " ifadelerini kullandı.

"Ülkem adına gurur duydum"

Yaşadığı bütün sıkıntılarla, bu kadar büyük bir rekabet ortasında ne kadar büyük bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya haykıran bir netice ortaya koymuştur diyen Bakan Albayrak, "Hakikaten ortaya çıkan netice Türkiye'nin enerji ve ekonomi piyasalarının kadar güçlü ve geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ortaya koyan, altını çok net biçimde çiziyorum dünyaya ifade eden bir netice ortaya çıkmıştır. Dünyada neler yaşanırsa yaşansın, krizler ve bölgesel ne kadar problemler olursa olsun, Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geldiğini bu ihaleyle, bu neticeyle, bir kez daha ortaya koymaktan dolayı, ülkem adına, Cumhurbaşkanımız adına, milletimiz adına büyük gurur duydum." ifadelerini kullandı.