Borsa İstanbul açığa satış işlemleri için flaş karar! "up-tick rule" uygulanacak

Borsa İstanbul'da dün itibariyle yaşanan büyük çöküş sonrasında bu sabah yeni önlemlerle güne başladı.

Borsa İstanbul açığa satış işlemleri için flaş karar! "up-tick rule" uygulanacak
23 Mart 2021 - 09:15 - Güncelleme: 23 Mart 2021 - 10:00
Türkiye'nin gözünün çevrildiği Borsa İstanbul'da dün yaşanan büyük düşüş ile birlikte yeni uygulamalar devreye alınmaya devame diyor. Haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul'da büyük düşüşler yaşanmış, iki defa devre kesici uygulaması devreye sokulmuştu. Haftanın ikinci gününde ise sabah açılış itibariyle yeni önlemler alındığı bildirildi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 23 Mart 2021 - İstanbul


up-tick rule işlemleri başlatılan Borsa İstanbul BİST-50 endekslerinde önlemler arttırıldı. Borsa İstanbul'da Saat 09:55:30 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST-50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinin yapıldığı hatırlatıldı.

Dolar kuru 23 Mart güne kaç TL'den başladı, Euro ne kadar oldu? Döviz yükseliyor... 


Söz konusu KAP açıklamasında, "Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır. 

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." denildi.

Endekse Bağlı Devre Kesici (EBDK) Sistemi devreye girmiştir.Saat 09:55 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur. 

Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 10:20'de tek fiyat emir toplama, 10:25'de eşleştirme yapılacak ve 10:30'dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 10:20'de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 10:30'dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 10:30'dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

VİOP'taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler saat 10:30'da yeniden başlayacaktır. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum