Hakediş sistemi nedir?

Hakediş sistemi nedir?

İnşaat sektöründe konut alımında yasal olarak Banka teminat mektubu, Hakediş sistemi veya Bağlı kredi teminatından birisi tüketiciye verilmelidir. Peki nedir Hakediş sistemi, nasıl düzenlenir? Hakediş parası nereye yatırılır?

Hakediş sistemi nedir?
Editor: Hakan A.
29 Mayıs 2018 - 08:47

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddesi Ön Ödemeli Konut satışını teminat altına almıştır. Halk arasında maketten konut, topraktan girme veya sat-yap olarak bilinen Ön ödemeli konut satışı için yasal olarak satıcı müteahhit veya inşaat şirketi tüketiciye satın alacağı konut için kanunda tamamlanan teminatlardan birini vermek zorundadır. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mayıs 2018 - İstanbul

Teminat 30 adet ve üzeri konut projeleri için zorunludur. Satıcı müteahhit konut satışına başlamadan önce Tüketici Kanunu'nda yazılı olan; Banka teminat mektubu, Hakediş sistemi veya Bağlı kredi teminatından birini tüketiciye vermesi zorunludur.Veya bunların dışında tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntem öngörülmesi durumunda, bu yöntem Bakanlık tarafından uygun görülürse teminat olarak kabul edilebilir.

Hakediş Sistemi ;

Hakediş sistemi ile tüketiciyi teminat altına alınması ile, tüketicinin yapacağı ödemeler bir satıcı adına açılacak banka hesabına yatırılır. Bu hesapta toplanan tüketici ödemeleri konutun devir veya teslimine kadar bloke altında olup, yalnızca hakediş karşılığında serbest bırakılabilir.

Konutun tamamlanma oranına göre belirlenecek hakediş sisteminde, ödemelerin doğrudan bankaya yapılmış olması ve bankaların sorumluluğu altında inşaatın ilerleme seviyesi oranında şirkete aktarılması esastır. Bu şekilde yapılacak ödemelerde tüketicinin rızası aranmaz. Bu işlemlerle ilgili olarak banka, tüketiciden komisyon ve benzeri isim altında herhangi bir bedel talep edemez.

Satıcı, taahütlerini yerine getirmediği durumda örneğin evin teslim edilmemesi gibi, bu durumda bankadaki hesaptan yetkiyi kaybeder. Banka tüketicinin yapmış olduğu tüm ödemeler,, satıcıya hakediş sistemine göre ödenen parayı düştükten sonra kalanını tüketiciye iade eder. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum