İmar Barışı Resmi Gazete`de (Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesi)

Yapı Kayıt Belgesi alımına ilişkin düzenleme bu sabah Resmi Gazete'de yayımlandı. Hatice Kolçak tüm ayrıntıları ile İmar Barışı ve Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesine ilişkin detayları anlattı.

İmar Barışı Resmi Gazete`de (Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesi)
Editör: Hakan A.
06 Haziran 2018 - 09:48 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 09:49

Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesi resmen yürülüğe girerken, vatandaşın anlayabileceği dilden "İmar Barışı" Yapı Kayıt Belgesi ile alakalı bilmesi gereken tüm ayrıntılar Emlak Pencerem farkıyla haberimizde.

Gayrimenkul sektörünün duayen ismi Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmen Hatice Kolçak, Resmi Gazete'de yürülüğe giren Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesine ilişkin tüm ayrıntılarını anlattı. İşte Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesinin getirdikleri....

Hatice Kolçak Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Haziran 2018 - İstanbul

İmar Barışı hangi kanunda düzenleniyor ?

İmar Barışı; Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 11 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Kanun değişikliği İmar affı olarak bilinen İmar barışıyla ilgili düzenlemeler içeriyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük imar barışı düzenlemesinden  imar ve iskan problemi yaşayan 13 milyon yapı faydalanacak. Uygulama yönetmeliği ile sistemin nasıl çalışacağı ve detayları belli oluyor.

İmar Affından hangi yapılar faydalanabilecek?

İmar affı 31 /12/2017 tarihinden önce yapılan yapıları kapsıyor. Bu tarihten önce yapılan binalar faydalanabilecek.

Hangi yapılar kanun kapsamında  müracaat edebiliyor?

Başta gecekondular olmak üzere tapusu olmayan, kaçak yapılan imar ve iskansız yapılar için kat malikleri başvuru yapabilecek.  Yapı ruhsatına uygun yapılmayan yapılar örneğin; kaçak balkon, kaçak eklenti alanı, otopark gibi ruhsattan sonra uygunsuz yapılanlar kanundan faydalanabilecekler.  6 Katlı yapılması gereken binaya kaçak olarak 2 kat atılması durumunda, kaçak olan 2 kat imar affından faydalanabilecek. Böylece kaçak olan katlar resmileşerek tapu alabilecekler.

Hazine arazisi üzerine yapılan yapılar için de imar affı ile tapu alma şansı doğdu. Hazine müsteşarlığınca belirlenecek rayiç bedel yatırıldıktan, arsa hazineden satın alınacak sonra yapı kayıt belgesine müracaat eden yapı sahibi binasını resmileştirecek. Ancak bunun için öncelikle belirlenecek rayiç bedeli yatırması ve hazine arazisini resmi olarak alması gerekiyor. Hazine arazilerinin imar planlarında kamuya ayrılan alan içinde kalmaması da gerekiyor. Özel mülk olarak görünen arsa işgalleri kanun dışında yer alıyor. 

31 Aralık 2017 tarihinden önce başlamış ancak tamamlanmamış inşaatlarda imar barışından faydalanabilecekler. Bu noktada kaba inşaatın bitmiş olmasına ve ince işçiliğe başlamış olmasına bakılacak.

Ücretlendirme nasıl yapılacak?

İmar barışından faydalanmak ve yapı kayıt belgesi almak için öncelikle başvuru yapmış olmak gerekiyor. Başvurularda belirlenen ücretlerin yatırılmış olması da aranan şartlardan biri. Arsa rayiç bedeli ve bina yapım maliyetinin toplamı; Konutlarda %3 ve iş yerlerinde %5’i harç bedel olarak ödenecek. Harç bedeli ödendikten sonra Yapı Kayıt belgesi alınabilecek.

Kat Mülkiyetine geçebilmek ve tapu alabilmek için yukarıda ki bedelin iki katı harç ödenecek. Kat mülkiyetine geçebilmek için tüm kat maliklerinin ve arsa hissedarlarının tamamının rıza göstermesi muvafakat vermesi zorunlu tutuluyor. Bir kişinin dahi bu karara katılmaması nedeniyle kat mükiyetine geçilemeyecek.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Öncelikle İmar Barışından faydalanarak “Yapı Kayıt Belgesi" almak gerekiyor. Bunun için de ilk öncelikle başvuru yapmış olmak lazım. Başvurular E-devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Beyanın doğru doldurulması çok önemli. Bakanlık hatalı, eksik, yanlış beyan dolduranların beyanını kabul etmiyor ve bir daha müracaat edilemiyor. Bu nedenle bilen birileriyle hareket etmek önemli. Bu noktada yardım almak veya bu konuda yetkilendirilen kuruluşlara müracaat etmek önem arz ediyor. Beyanda eksik, hatalı bilgiler 24 saat içinde düzeltilebiliyor. Ancak sonrasında hiç bir düzenleme yapılamıyor.

Yapı Kayıt Belgesi nedir?

İmar barışı kapsamında faydalanacak yapıların öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alması gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi e-devlet veya Bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlara müracaat edilerek alınabilecek. Bunun için öncelikle harçların yatırılması ve beyanın doğru verilmesi gerekiyor. Doğru beyan vermek çok önemli. Yalan beyan verenlerin ödedikleri paralar yanacak ve Yapı Kayıt Belgesi alamayacakları gibi bir daha başvuru yapamayacaklar.

İmar Barışı başvurusu ne zamana kadar yapılabilecek?

İmar barışından faydalanacaklar 31 Ekim 2018 tarihine kadar gerekli başvuruları yapmış olmaları gerekiyor. Başvuru yapmak için harcın yatırılmış olması gerekmiyor. Bakanlık bunun için ek iki aylık süre tanıdı. Harç ödemeleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Örneğin Temmuz ayında başvuru yapan kişi harç ödemesini yıl sonuna kadar yapabilecek.

Davası devam edenler, yıkım emri olan yapıların durumu?

Hakkında açılmış davası olan ve devam edenler ile kaçak olduğundan dolayı yıkım emri olan yapılarda alınan kararlar iptal edilecek. Yani yıkım olmayacak varsa mahkeme iptal edilecek. Hakkında kesilmiş para cezalarıda kanun kapsamına alınan yapılar için iptal ediliyor. Ayrıca elektrik, su bağlanamayan yerlere Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra abonelik yapılabilecek.

Alınan harçlar nerede kullanılacak?

İmar affından yararlanarak yapı kayıt belgesi alanların yatıracakları harçlar kentsel dönüşüm kapsamında kullanılacak. Konutlarda yüzde 3, işyerlerinde ise yüzde 5 yatırılması gereken harçlar topnarak kentsel dönüşüm kapsamında finansman ihtiyacı olarak tekrar kullanılacak.

Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilecek?

Öncelikle gerekli başvuruların yapılıp Yapı Kayıt Belgesi almak gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi için kanun kapsamında yararlanacak olan kişi,  konutu için %3, işyeri için %5 harç ödeyerek Yapı Kayıt Belgesi alacak. Yapı Kayıt Belgesi, imar ve iskana aykırı olan yapıyı kaçak olmaktan kurtarıyor. Ancak Tapu almak ve kat mülkiyetine geçmek için iki katı harcın yatırılması gerekiyor.  Kat Mülkiyeti veya tapu alabilmek için gerekli şartları taşımak gerekiyor. Ayrıca her yapı sahibi binasıyla ilgili kentsel dönüşüm/ riskli yapı konusundan da sorumlu bulunuyor.

İlginizi çekecek diğer emlak haberleri;

- Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 2018

- Yapı Kayıt Belgesi nedir?

- Yapı Kayıt Belgesi nereden alınır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum