Yapı Kayıt Belgesi nereden alınır?

`İmar Barışı` ile gündeme gelen Yapı Kayıt Belgesi alma zorunluluğu, bu belgenin nereden, nasıl alınacağını gündeme getirdi.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınır?
Editör: Hakan A.
04 Mayıs 2018 - 08:00 - Güncelleme: 14 Haziran 2018 - 09:11

2018 Nisan ayı itibariyle start verilen İmar Barışı kapsamında en önemli ayaklardan biri olan Yapı Kayıt Belgesi için harekete geçiliyor. 13 Milyondan fazla yapı için gündeme gelen İmar barışı çerçevesinde vatandaşın Yapı Kayıt Belgesi alması şart. Peki vatandaş nereden nasıl alacak bu önemli belgeyi...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Mayıs 2018 - İstanbul

Milyonlarca yapı sahibi İmar Barışı düzenlemesi ile birlikte Devletle barışacak ve yapılarını kayıt altına alarak tapu sahibi olabilecek. Hükümet İmar Barışı kapsamını daraltırken, İstanbul'da Boğaziçi ve Tarihi Yarımada'yı barış kapsamında çıkardı. 

Diğer taraftan en fazla merak edilen konular ile alakalı olarak "6 soruda İmar Barışı"nı açıklamaya çalışan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaşın bilgi sahibi olması için paylaşımlarda bulunuyor. Daha detaylı olarak Altı Soruda İmar Barışı nedir? başlıklı haberimizi okuyabilirisniz. Kısa bir süre içerisinde kanun haline gelecek olan İmar Barışı'nda en fazla merak edilen konuların başında Yapı Kayıt Belgesi geliyor. Bu belgenin nereden ve nasıl alınacağı vatandaşın en fazla sorduğu sorular arasında.

- İmar Barışı Hesaplama Aracı (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Kayıt Belgesi hesaplaması Online)

Yapı Kayıt Belgesi nedir? sorusuna linke tıklayarak öğrenebilirisniz. Ayrıca nasıl Yapı Kayıt Belgesi edinileceğini ise hemen anlatmaya başlayalım...

Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşın izlemesi gereken yol Bakanlık ilgili birimleri (İl Müdürlükleri) veya Bakanlık tarafından atanacak olan özel kuruluşlar olacak. Yapı Denetim Firmaları bu konuda yetkilendirilebilecek. 

Başvuruların yapılması ile birlikte yapılan inceleme ile vatandaşın yapısı kayıt altına alınmış olacak. Bu Yapı Kayıt Belgesi sayesinde tapu işlemleri kolaylaşacak. Belediyelerde resmi evrak olarak işlem görecek. Sonraki adım ise isterseniz tapunuzu alacaksınız, isterseniz kentsel dönüşüm'den faydalanabileceksiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum