Yapı Kayıt Belgesi nedir?

Milyonlarca yapı sahibini yakından ilgilendiren Yapı Kayıt Belgesi ile alakalı bilinmeyenler...

Yapı Kayıt Belgesi nedir?
Editor: Hakan A.
02 Mayıs 2018 - 08:57 - Güncelleme: 04 Mayıs 2018 - 08:05

İmar Barışı ile birlikte 2018 Nisan ayı sonu itibariyle başlayan süreçte Yapı Kayıt Belgesi büyük bir önem kazanmış durumda. Türkiye genelinde 13 Milyondan fazla bina Yapı Kayıt Belgesi alarak tapularına kavuşabilecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Mayıs 2018 - İstanbul

Türkiye'de tapusuz, arsa tapulu, kaçak, imara aykırı yapılan milyonlarca bina için tapu verilmeye başlanıyor. Mülk sahipleri Yapı Kayıt Belgesi alarak tapusuna kavuşacak. Peki nedir bu Yapı Kayıt Belgesi?

2018 ile birlikte sıkça önümüze gelen tapu sorununu bitirecek olan Yapı Kayıt Belgesi Belediyeler tarafından vatandaşa verilecek.

Belediyelerin Yapı Kayıt Sistemi aracılığı ile yapı sahibi tarafından edilecek beyana göre, yapının ve arsasının durumu, cins değişikliği yapı sınıfı, grubu gibi bilgilerine göre kat mülkiyeti tesis edebilmesini sağlayacak belgedir. Maliyet esas alınarak %3 oranında bir bedelle Belediyeler tarafından Yapı Kayıt Belgesi vatandaşa verilecek.

Kaçak kat sorunu, ruhsatsız yapı, iskan sorunu olan, bahçesi, balkonu, otoparkı imara aykırı inşaa edilen, kat mülkiyeti problemli tüm bina ve yapılar için Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek.

Peki vatandaşın İmar Barışı'ndan faydalanabilmesi için hayati olan Yapı Kayıt Belgesi nereden alınır? 

Not: İmar Barışı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşaa edilen yapıları kapsamaktadır.

- Altı soruda İmar Barışı nedir?