İstanbul'a evsel atıklardan elektrik

İstanbul'a evsel atıklardan elektrik enerjisi sağlayacak olan Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme İmza Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törende imzalar atıldı.

İstanbul'a evsel atıklardan elektrik

İstanbul'a evsel atıklardan elektrik enerjisi sağlayacak olan Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme İmza Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törende imzalar atıldı.

İstanbul'a evsel atıklardan elektrik
15 Eylül 2017 - 08:04

Megaşehir büyümeye devam ettikçe enerji ve alternatif enerji seçeneklerinin önemi büyük önem kazanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çağın getirdiği tüm teknolojik alt yapı sayesinde şehre yeni elektrik üretimi enerji sağlayacak projeler geliştirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda atılan adımlar hakkında konuşan Başkan Topbaş, "seçenekleri iyi değerlendiriyoruz" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Eylül 2017 - İstanbul

Megaşehir İstanbul'un önemli enerji sorununu her dönem ele almaya devam eden Büyükşehir Belediyesi enerjide farklı çöözümler üretmeye devam ediyor. Çevre ve enerji alanında büyük adım olan İstanbul’un geleceğini aydınlatacak yeni enerji projesi için ilk adımlar ve imzalar Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İBB Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı-Mevlüt Bulut-Nihat Macit'in katıldığı bir törenle atıldı. 

Şehrin yeni elektrik kaynağı olacak Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin 1 Milyon 500 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, toplantıda konuyla alakalı değerlendirmelerde bulundu. Başkan opbaş, açıklamasında;  “Bir taraftan çöpü bertaraf ederken elektrik enerjisi üreten ve yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımını ortadan kaldıracak olan müthiş bir çevre projesi. Dünyada ilkleri kullanan bir belediyeyiz. Her alanda başarılıyız ve öncüyüz. Türkiye ve dünyaya model olmanın gururunu yaşamaktayız” dedi.

Yeni enerji tesisi için önemli bir adım atıldığının altını çizen Başkan Topbaş, İstanbul’da her gün ortalama  17 bin 500 tonluk bir çöpün toplandığını hatırlatarak, "Bu çöpleri toplamak ve bertaraf etmek ayrı bir olay. Geçmişte İstanbul’da vahşi depolama vardı. Kelime kendisi zaten vahşi, 3. Dünya ülkelerinde olduğu gibi. O çöp suyunun toprağı ve çevreyi nasıl kirlettiğini düşünebiliyor musunuz? Göreve geldiğimizde düzenli toplama, ayrıştırma ve çöpten elektrik üretme tesisi kurduk. Ancak düzenli depolama da yapsanız, günlük 17 bin 500 ton çöpün bertaraf edilmesi için gelecekte ciddi alanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bunun için de çok ileri teknolojik düzeyde bir tesis inşası için imza atıyoruz."  ifadelerini kullandı.

Dev tesis İstanbul için elektrik üretecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a Eyüp Kemerburgaz Mevkii’nde günlük 3 bin ton kapasite ile hizmet verecek evsel atık yakma ve enerji üretim tesisi kazandırıyor. Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi ile yerli üretimin de desteklenmesi sağlanacak. Projenin toplam  maliyeti 2 Milyar 638 Milyon 244 Bin TL

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, 3 bin ton/gün kapasite ile hizmet vermesi hedeflenirken, tesisin tam kapasite çalışmaya başlamasıyla birlikte, saatte 77 MWh güçte elektrik enerjisi üretiminin gerçekleştirilmesi planlanıyor.  Böylece Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine katkı sağlanmış olacak önemli projelerin başında gelecek. Tesis, yaklaşık 1 milyon 500 bin kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede elektrik üretimi  gerçekleştirebilecek. Tesiste, İstanbul’da oluşan atıkların yüzde 15’i yakma yöntemi ile bertaraf edilecek. Aynı zamanda yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımı engellenecek. Sera gazı emisyonu ve sera etkisi oluşturan fosil kaynaklı yakıtların kullanımı azaltılacak. Avrupa Yakası’nda düzenli depolama sahalarına giden atık miktarı yüzde 25 oranında azalacak.

Günün önemli en son emlak haberleri ve diğer güncel gelişmelere ilişkin ayrıntılara altta verilen bağlantılara bakarak erişebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum