İzmir'de 26 Bin 882 binada hasar tespiti tamamlandı! Binanız hasarlı mı, değil mi sorgula

Bakan Kurum, İzmir'deki hasarlı binaların sayısını açıkladı. 4 Kasım itibarıyla depremde hasar gören binalar arasında 26 Bin 882'si kontrol edildi. işte hasarlı bina sorgulaması yapabileceğiniz sorgulama ekranı...

İzmir'de 26 Bin 882 binada hasar tespiti tamamlandı! Binanız hasarlı mı, değil mi sorgula
Editör: Hakan A.
04 Kasım 2020 - 22:10
Türkiye'nin gündemi İzmir'de meydana gelen deprem ile değişti. İzmir'de Seferihisar ve Bornova ilçelerinde yıkıma sebep olan deprem ile birlikte hasar tespiti sürüyor. Çok sayıda binanın yıkılacak olması nedeniyle, daire sahipleri kendi binalarının yıkılıp yıkılmayacağını, oturulabilir olup olmadığını merak edişyor. Vatandaş daire veya binalarını nereden, nasıl sorgulayacak? 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'deki depremde hasar alan binaların tespitinin aralıksız sürdüğünü açıkladı. Bakan Kurum, İzmir'de hasar gören binalar tek tek tespit ediliyor. Bu kapsamda 4 Kasım itibarıyla yapılan tespitler sonucunda acil yıkılacak ağır hasarlı bina sayısı açıklandı.

Konuyla alakalı Bakan Kurum, son verileri twitter hesabından açıkladı. Kurum, 'İzmir’de uzman ekiplerimizce devam eden hasar tespitlerimizi en kısa sürede bitirmek suretiyle şehrimizde hızla deprem dönüşüm çalışmalarımızı başlatacak, vatandaşlarımızı sağlam ve güvenilir konutlarına kavuşturacağız.' ifadeleriyle tespit edilen son rakamları paylaştı.

 
İzmir'de 26 Bin 882 bina kontrol edildi

Buna göre İzmir'de acil yıkılacak ağır hasarlı bina sayısı 214'e yükseldi. Çevre ve Şeircilik bakanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde şimdiye kadar 26 Bin 882 bina kontrolden geçti. Bu binalar arasında, orta hasarlı 201 bina, az hasarlı 1431 bina, hasarsız olarak kayıt edilen bina sayısı ise 25 bin 036 olarak açıklandı.

4 kasım 2020 izmir hasarlı bina sayıları

Hasarlı bina sorgulama nereden, nasıl yapılır?

Bakanlık tarafından şimdiye kadar 169 Bin'den fazla bağımsız birim kontrolden geçti. Aralarında, daireler, iş yerleri, dükkanlar bulunuyor. Vatandaş ise hasarlı binasını öğrenmek istiyor. Bakanlık tarafından açılan site üzerinden hasar tespiti yapılan binaların sonuçları sorgulanabilip, tüm ayrıntılara ulaşılıyor. 

Evinizin yıkılıp, yıkılmayacağını nasıl öğreneceksiniz?

İzmir depremi sonrasında hasar tespiti için hızlanan Bakanlı ekipleri, sahada elde ettikleri tüm verileri Bakanlığın resmi internet sitesine yüklemeye başladı ve hasartespit.csb.gov.tr  adresine yükledi. Günlük veriler anında siteye eklenerek vatandaşın sorgulama yapmasına izin veriliyor.  Vatandaş kolayca hasar tespiti raporuna bu sistem sayesinde ayrıntılarıyla erişebiliyor. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum