İzmir'de hasarlı bina tespiti bugün bitiyor

Bakan Kurum, 'bugün itibariyle İzmir'de hasarlı yapıların tespiti işlemi tamamlanıyor. Şimdiye kadar 97 Bin 575 binada, 513 bin 978 bağımsız birimde hasar tespiti çalışması yapıldı.' dedi.

İzmir'de hasarlı bina tespiti bugün bitiyor
Editör: Hakan A.
10 Kasım 2020 - 08:16
İzmir'deki depremde hasar gören yapıların tespit çalışması bugün itibariyle tamamlanıyor. Depremden hemen sonra Bakanlık tarafından başlatılan hasar tespit çalışmalarında şimdiye kadar 97 Bin 575 binada, 513 bin 978 bağımsız birimde kontroller yapılarak raporları hazırlandı. Vatandaşlar hasarlı bina tespiti tamamlanan ve raporları oluşturulan bina ve daireleri hakkında bilgiyi bakanlık web sitesi üzerinden öğrenebilecekler. Sitemizde altta verilen haber ve linkten hasartespit sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İzmir'de deprem sonrasında başlatılan hasarlı  bina ve bağımsız birimlerin tespitinde sona gelindi. İzmir'de hasarlı binalarda yapılan çalışmalar tamamlanmak üzere. Bugünü işaret eden Bakan Kurum, çalışmaların Salı günü sonlandırılacağını açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de bugüne kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında elde edilen son rakamları paylaştı. Yapılan denetimlerde bugüne kadar 97 Bin 575 binada, 513 bin 978 bağımsız birimde hasar tespiti yapılarak raporlar hazırlandı.


Konuyla alakalı twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Kurum, 'İzmir’de an itibarıyla 513 bin 978 bağımsız birimde hasar tespiti yaptık. Binin üzerinde personelimiz, mobil laboratuvarlarımız ve özel yazılımlı hasar tespit dronlarımız ile yürüttüğümüz çalışmaları yarın tamamlamayı planlıyoruz.' ifadelerini kullandı.

izmirde 10 kasım itibarıyla hasarlı bina sayısı
 

VATANDAŞLARIN SORULARINI YANITLADI

Depremden bugüne İzmir'e kamp kuran Bakan Kurum, ilk günden başlayan yoğun çalışma temposunda karşısına çıkan herkesin sorularını yanıtladı. Heran sahada yapılan çalışmaları inceleyen, gerekli işlemleri hızlandıran ve yeni yapılacak konutlar için çalışmaları başlatan kurum, İzmir'de hasar tespitinde sona gelindiğini açıkladı.  

Kurum, 'İzmir depreminde ev eşyasını alamayan vatandaşlarımıza sağladığımız 30 bin TL'lik eşya yardımının yanı sıra mobilya üreticilerimiz bin ailemize 25 bin TL, toplam da ise 25 milyon TL eşya yardımı yapacak. Valiliğimiz koordinasyonunda eşyalar hızla vatandaşlarımıza temin edilecek.' diye konuştu.

 
5 BİN YENİ KONUT İNŞAA EDİLECEK


Depremzede vatandaşlar için hayata geçirilecek toplam 5 bin konut için geri sayım başlamış durumda. İzmir'de depremde evleri hasar gören vatandaşlara 1 konut verilecek. Yıkılacak konutların yerine devlet desteği ile yeni konutların yapılması süreci resmen başladı. Enkaz kaldırma çalışmalarının  hemen peşinden projelendirilecek alanlarda yeni evler inşaa edilmeye başlanacak. Toplamda 5 bin adet konutun inşaa edileceği İzmir'de 2 Bin adet konut yıkım yapılan yerlerde, 3 bi konut ise İzmir Şehir Hastanesi yanında bulunan rezerv alanında yapılacak. İnşaatların kısa sürede başlaması beklenirken, yeni evler 1 yıl gibi kısa bir sürede hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. 


HASALI OLARAK TESPİT EDİLEN EVLER NASIL ÖĞRENİLİR?

İzmir depreminde evi, binası, işyeri veya dükkanı hasar gören vatandaşlar, Bakanlığın web sitesine girerek yapısının durumunu sorgulayabilecek. Hasar durumunu hızla öğrenebilecek.  hasartespit.csb.gov.tr adresinden veya buradan hızlıca sahibi olduğunuz yapının hasar durumunu sorgulayabilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum