Kira artışı Kasım'da ne kadar yapılacak?

TÜİK, bugün Kasım ayında kiralara yapılacak zam için oranları açıklayacak. Milyonlarca kiracı ile ev sahipleri için kritik rakamlar bekleniyor.

Kira artışı Kasım'da ne kadar yapılacak?
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2020 - 08:15 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 10:09
Kiracı ve ev sahipleri için bugün önemli bir gün. Kira artış oranı için resmi rakamlar bugün belli oluyor. Her ayın üçüncü gününde açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamları ile, kira artış oranı hesaplaması belli oluyor. Peki geçen ay kira artış oranı ne kadar yapıldı, Kasım'da yapılacak kira artışı ne kadar olacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2020 - İstanbul

Türkiye genelinde milyonların beklediği kiralara yapılacak zam oranları, TÜİK'in açıklayacağı enflasyon rakamları ile belirlenecek. Mülk sahipleri ile kiracıları arasında her ayın başında yeni yıl için yapılacak kira artış oranı hesaplaması TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarında TÜFE'de oniki aylık ortalamanın belli olmasıyla sözleşmelere uygulanıyor.

Kasım'da kira sözleşmesini yenileyecekler dikkat! O rakamlar bugün açıklanıyor...

Kiracılar, ev sahipleri bugün açıklanacak verilerle kira kontratlarını diğer aya kadar kira sözleşmelerini TÜFE rakamlarına göre yapabilecekler. 12 ay bounca geçerli olan kira artışı, kira sözleşmelerine yazılmış olacak.

AZ ÖNCE AÇIKLANDI: İŞTE 2020 KASIM KİRA ARTIŞ ORANI


Ekim ayında kiralara yapılan artış ne kadardı?

Ev sahipleri, konut kiracıları için geçtiğimiz ay ne kadar kira artışı yapmıştı sorusunun yanıtı. Ekim ayında ev sahipleri kiracılarına kontrat yenilerken uyguladıkarı oran geçtiğimiz ay belirlenmiş ve kontratlara yazılmıştı. TÜİK'in verilerine göre Ekim'de TÜFE rakamlarıyla, on iki aylık ortalamalara göre %11,47 artış gerçekleştirilmişti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum