Kira artışı Nisan ayı rakamları belli oluyor

Nisan'da Konut kira artışı yapacaklar dikkat! Enflasyon rakamları 3 Nisan tarihinde açıklanacak, kiralarına zam yapacaklar için konut kira artışı hesaplaması belli olacak.

Kira artışı Nisan ayı rakamları belli oluyor
Editör: Hakan A.
02 Nisan 2018 - 07:51 - Güncelleme: 03 Nisan 2018 - 10:15

Her ayın 3'üncü iş günü itibariyle açıklanan enflasyon rakamları TÜİK tarafından 3 Nisan tarihinde açıklanacak. Enflasyon verilerine göre milyonlarca ev sahibi kira artışını yapabilecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Nisan 2018 - İstanbul

Konut sahibi milyonlar Nisan ayında kiralara ne kadar zam yapacak? 2018 itibariyle yüksek kira artış oranları Ocak, Şubat ayı itibariyle devam ederken, Nisan ayında ne kadar kira artışı yapılacak şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Enflasyon istatistiklerinin açıklanması ile birlikte Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ile birlikte kira artış oranı belli oluyor. Her ay bir sonraki seneye kadar uygulanacak olan kira zammı bu şekilde belirlenmiş oluyor. Nisan ayında kiracıya uygulanacak olan kira artışı senelik olarak bir sonraki seneye 2019 Nisan ayına kadar uygulanmış olacak.

Son aylarda yüksek gelen yüzde 15'in üzerinde gelen kira zammı kiracılar için sorun olurken, ev sahipleri ile anlaşma yoluna gitti. Yeni bir eve geçmenin yüksek maliyeti nedeniyle, ev sahipleri ile anlaşarak bir sene boyunca ödeyeceği kira artışını iyi niyetle anlaşma yoluyla aynı evde kalarak ödemeye devam etme yolunu seçtiler. Ev sahipleri ile anlaşamayan vatandaşlar ise yeni bir eve geçme yolunu tercih ettiler.

2018 Nisan ayında geçerli olacak olan ve sözleşmelerini ev sahipleri ile Nisan ayında imzalayanlar için geçerli olacak kira artışı hesaplaması üstteki formüle uygun Nisan ayının Enflasyon rakamlarının 3 Nisan 2018 yani yarın sabah açıklanacak ve 2019 Nisan ayına kadar bu rakamlarla ev sahibi ve kiracı rakamlara uyarak kira ödemelerinde uygulayacaklar.

İşte Nisan 2018 Kira artış oranı!

Aralık 2017 kira artışı Yüzde 15.38

Ocak 2018 kira artışı Yüzde 15.82

Şubat 2018 kira artış oranı Yüzde 15.66

YORUMLAR

  • 0 Yorum