Reklamı Geç
Site aidatlarını ödemeyen kiracı ve kat malikleri dikkat!

Site aidatlarını ödemeyen kiracı ve kat malikleri dikkat!

Konut projelerinde vaad edilen yaşamın bedeli aidatlara yansırken, kiracılar ve kat maliklerine site aidatları konusunda ciddi bir yükümlülük düşüyor. Site aidatların ödenmemesi durumunda sonuç mahkemelere, hatta evin satışına kadar gidebiliyor...

20 Şubat 2017 - 14:41

Artan konut projelerinde en büyük sorunların başında aidat meselesi geliyor. Site ve apartman aidatları konusunda tüketicilerin başı ağrımaya devam ederken, ev kiralarıyla yarışan aidat sorunu yine gündemde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 20 Şubat 2017 - İstanbul

Günümüzde site yaşamının popüler olmasıyla site aidatlarında ciddi artış yaşanmıştır. Ortak alanların artması, sosyal ve spor tesisleri, parklar, oyun alanları aidatları ödenemeyecek kadar yükselmiştir. Neredeyse kira ile yarışır durumuna gelmiştir.
 
Apartman aidatlarının nasıl ödeneceği ve neye göre belirleneceği Kat Mülkiyeti Kanununa göre belirlenmektedir.  KMK ‘ya göre düzenlenen aidatlardan kat malikleri sorumludur. Kiracı olması durumunda ise kiracı ile beraber kat maliki de aidatların ödenmesinden müteselsilen sorumludur.
 
Kat Mülkiyeti Kanunu 20. madde aidat ödenmesini şöyle tanımlıyor. “Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça; kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.”
 
Ortak yerlerin kullanıılmaması veya tesisler üzerinde kullanım hakkından vazgeçilmesi aidat ödenmesine engel değildir. Her halükarda aidatın belirlendiği şekilde ödenmesi zorunludur.
 
Kat malikinin ödemediği aidatlar nedeniyle diğer kat maliklerinden biri veya yönetim tarafından borçların ödenmesi için dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Geciken günler için aylık yüzde 5 gecikme tazminatı alınmaktadır.

Kat maliklerinden biri (KMK 25) kendisinin ödemesi gereken aidat borçları ve yükümlülükleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hakimden isteyebilirler ve dava açabilirler. Bunun için şunların gerçekleşmiş olması gerekir.
 
1 - Üzerine düşen apartman aidatlarını ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dava takibi yapılmasına sebep olunması
 
2 - Diğer kat maliklerinin haklarını ihlal ederek devamlı olarak bir yıl ısrar etmesi
 
3 - Kendi bağımsız bölümünü randevu evi veya kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlak ve adaba aykırı harekette bulunmak.
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Site aidatlarını ödemeyen kiracı ve kat malikleri için yönetim kişiyi icraya vererek gecikme faizi uygular. Yönetim ödenmeyen aidatlar için hukukun yerine geçerek kat malikine eziyet, baskı yapamaz, hukuk sınırlarını aşamaz. Ödenmeyen aidattan dolayı doğalgaz, su ve elektrik sayaçlarını kendisi hukuksuzca keserek veya sökerek yaptırım uygulayamaz. Bu uygulanması durumunda hukukken suç teşkil etmektedir." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..