TOKİ Başkanı Turan'dan önemli açıklamalar

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Turan, Gayrimenkul sertifikası'ndan, konut sektörüne değerlendirmelerde bulundu. TOKİ 7 yılda 425 bin konut üretecek,

TOKİ Başkanı Turan'dan önemli açıklamalar
Editör: Hakan A.
28 Mart 2017 - 09:07

Bursa'da sona eren Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde sektör hakkında önmeli değerlendirmelerde bulunan TOKİ başkanı M.Ergin Turan, "yeni dönemde nitelikli ve kaliteli projelerin ilgi odağı olacak" dedi.

TOKİ Başkanı Turan'dan Uludağ Zirvesi'nde önemli, açıklamalar geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Mart 2017 - İstanbul

Bursa'da düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesinde konuşan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üretileceğinin altını çizdi. Turan, "İdaremizce ihraç tavanı 239.238.705 TL olarak belirlenen gayrimenkul sertifikalarının halka arz edilerek satışı şeklinde ihraç edilmesine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 23/03/2017 tarihinde onaylandı. İlk ihraçlar ise 29 Mart tarihinde başlayacak ve 31 Mart tarihine kadar sürecek. Bu süre zarfında, Park Mavera 3 projesinden konut almak isteyenlere 45 TL'den sertifika ihracı Borsa İstanbul'da alınıp satılmaya başlanacak. Aracı Kurum ise Vakıf Katılım." dedi.
 
Bu sene 6'ncı kez Bursa'da düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında dünyadan ve Türkiye’den önemli iş insanlarını bir araya geldi. Dünyayı ve ülkemizi ilgilendiren Global ve yerel ekonomik konuların tartışıldığı zirvede, aralarında ABD, Avustralya, İngiltere, Finlandiya, Estonya, Yunanistan, Hindistan, Afganistan, Suudi Arabistan ve Malezya'nın en önemli şirketlerinin yönetim kurulu başkanları ve üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda iş insanı Uludağ Ekonomi zirvesinde yer aldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Uludağ Ekonomi Zirvesinde 'Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü'   başlıklı oturumda önemli açıklamalarda bulundu. TOKİ Başkanı Turan konuşmasında, 2016 yılında yakın coğrafyada yaşanan gelişmeler ve Türkiye'de ortaya çıkan koşullar ile terör olaylarının gayrimenkul sektörünü etkilediğinin altını çizerken, yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen temkinli bir büyüme yakalandığını vurguladı. Turan, "Düşen faiz oranları ve TOKİ olarak iştirak şirketlerimizle destek verdiğimiz kampanyaların da etkisiyle konut satışları özellikle 2016'nın son döneminde ivme kazanarak özel ve kamu iş birliğinde 1 milyon 340 bini aştı" diye konuştu.

7 YILDA 425 BİN KONUT

TOKİ başkanı Turan konuşmasında ayrıca, yeni dönemde nitelikli ve kaliteli projelerin ilgi odağı olacağına dikkat çekerken,  "Türkiye'nin yılda 700-800 bin konut üretmesi gerekiyor. Ayrıca konut dışı inşaat faaliyetleri de büyük bir hızla devam ediyor. Türkiye'nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz. Ayrıca kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut üretimi önümüzdeki yılların da gündeminde olacaktır. Özel sektörün bu konuya daha fazla gireceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Devletin bütçesinden kaynak kullanmadan konut ve proje üretiminin özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük bir umut olduğunu vurgulayan Turan, "Birçok ülkeden konut yapım talebi gelmektedir. Biz TOKİ olarak ancak bu taleplere bilgi aktarımı şeklinde yardımcı olabiliyoruz fakat hedefimiz, Türk özel sektörünü buralarda proje üretir hale getirebilmektir" dedi.


 
Gayrimenkul sektörüyle ilgili değerlendirmesini de paylaşan Turan, nüfusun 5’te birinin İstanbul’da yaşadığını belirterek, şehrin konumu ile istisnai bir yeri olduğunu söyledi. Turan şöyle devam etti: “İstanbul, 15 milyonluk bir kent. Planlama anlamında nüfusun nereye oturacağının konuşulması gerekir. Sonrasında, İstanbul’da asıl yapılması gereken şey, sosyal konutları yapıp oraları doldurmak değil, şehrin içinde sıkışmış alanların bir şekilde desantralize edilmesidir. Şehrin içerisinde kilometre karede 45-50 bin kişinin yaşadığı alanlar var.”

TOKİ’nin çalışma şekliyle ilgili de bilgi paylaşan Turan, “Biz, kamu kaynaklarından direk gelir alan ve harcayan bir kuruluş değiliz. Geliri kendimiz geliştirmeye çalışıyoruz. İstanbul, Ankara veya Nevşehir’de ürettiğimiz arsalardan hasılat paylaşım metodunu ihale ediyoruz, özel sektörümüz proje geliştiriyor. O gelirle Anadolu’da sosyal konut inşa ediyoruz” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum