2021 Haziran iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? Kira artış oranı belli oldu mu?

Haziran ayı başladı ve işyeri olanlar, konutu olanlar yapılacak kira artış oranı hesaplamasını merak ediyor. Kira artış oranı için ayrıntılar belli oldu mu? Peki Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibi ile kiracıları ilgilendiren 2021 Haziran ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE) ayrıntıları ile öğrenmek için bakınız.

2021 Haziran iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? Kira artış oranı belli oldu mu?
Editör: Hakan A.
02 Haziran 2021 - 23:33 - Güncelleme: 03 Haziran 2021 - 10:32
Türkiye genelinde dört bir yanda, ülkenin çeşitli il ve ilçelerinde evi meskeni bulunan, kirada oturanlar için kritik hafta geldi çattı. Kira artış oranı hesaplamasının belirlenmesinde kullanılacak formüller Haziran ayı başında belli olacak. Mayıs ayı sona ererken, Haziran ayı Salı günü ilk günü ile hızlı başladı. Ev sahibi olanlar, kiracı olanlar için kira artış zamanı için yeni bir ay daha başlamış oldu. Şimdi gözler yarın sabah açıklanacak olan kira artış oranlarının belirlenmesinde kullanılan TÜFE oranlarına çevrildi. Kiralara yapılacak zam oranları her ay başında, 12 ay geçerli olacak şekilde kontratlara yazılır. Kira artış oranı hesaplaması yarın itibarıyla yapılabilecek. Kiracı olanlar ve ev sahibi olanlar için Haziran ayı başında kira artışı için masaya tam bir yıl sonra yeniden oturacaklar. Haberimizde, Ocak 2021 yılı ile başlayan kira artış oranlarını, bir önceki ay Mayıs ayı başta olmak üzere Haziran ayında hesaplamanın nasıl yapılacağını öğrenebilecek, kendi kira kontratınızı hazırlayıp rakamları yazabileceksiniz.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Haziran 2021 - İstanbul


Türkiye genelinde mülk sahiplerini yakından ilgilendiren, aynı zamanda bu mülklerde kiracı olarak yaşayanları ilgilendirecek kira artış oranı ve artış rakamlarının hesaplanması her ay başında enflasyon verileri ile belirlenirken, ev sahipleri ile kiracılar yakından bu rakamları takip eder. 

Milyonlarca ev sahibi ile kiracılar, işyerleri ve meskenler için kira artışını belirleyebilecekler. Kira artışının belirlenmesi amacıyla kira kontratları hazırlanır ve masaya oturulur. Pazarlıklar 12 aylık kira sürecinin her ay ödenecek olan kira zammını oluşturur. Yeni aya Haziran ayına girildi. Mayıs ayının geride bırakılması ile birlikte Haziran 2021 itibarıyla kira sözleşmelerine yazılacak olan yeni kira artış oranı hesaplaması belirlenmiş olacak.

 
Enflasyon belli oldu. Şimdi Haziran’da faiz ne olur?

2021 yılının en yüksek kira artış oranı rakamları geldi! Haziran'da yapılacak kira artışı oranı belli oldu!

2021 Haziran ayı başlangıç olacak şekilde 2022 yılı Haziran ayı başına kadar işyerleri ile konutlar için uygulanacak kira artış oranı merakla bekleniyor. Yeni yılın ilk kira artış hesaplamasını ise 3 Haziran 2021 Perşembe sabahı  saat 10:00'da açıklanacak olan TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarında yer alacak. Bir önceki ayın yani Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarında yer alacak TÜFE oranları ile uygulamaya geçirilecek ve mülk sahipleri ile kiracılar için önemli oranlar 12 ay süresince belirlenmiş olacak. Kirada oturanlar bir yıl daha evlerinde, iş yerlerinde kalacak.

2021 OCAK-HAZİRAN ARASI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI AY AY ALTTA VERİLERN TABLODADIR

Ocak 2020 başlangıç olmak üzere, Yılın geride kalan tüm aylarında açıklanan enflasyon rakamlarına göre uygulanacak aylık diliminde kiralara yapılan zam oranlarını sizler için alttaki tabloda yer verdik. Her ay yaklaşık veya 1, 2 puan altında, üzerinde gelen TÜFE ve Yi-ÜFE yıllık ortalama rakamlarını öğrenmiş olacaksınız.

Haziran ayında İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? 2021 Nisan ayı kira artışı hesaplaması ve çok daha fazlasını bu ve diğer altta belirtilen haberimizden 7/24 ve 365 gün takip edebileceksiniz....

MAYIS AYINDA KİRA ARTIŞI NE KADAR OLMUŞTU?

Mayıs ayında meskenler için kira artış oranı hesaplaması aşağıda verildiği gibi TÜFE ile yüzde 13.70 olarak kontratlara işlendi. 

 
2021  Kira Artış OranlarıTÜFE Yİ-ÜFE 
 Ocak 2021 kira artış oranı %12.28  % -
 Şubat 2021 kira artış oranı %12.53  % -
 Mart 2021 kira artış oranı % 12.81  %   18.14
Nisan 2021 kira artış oranı % 13,18  %   17,04
 Mayıs 2021 kira artış oranı % 13.70  %   19.44
 Haziran 2021 kira artış oranı % 14.13  %   22,24

YORUMLAR

  • 0 Yorum