Bakan Ağbal, "Emlak vergisi oranları inceleniyor, gerekirse...

Bakan Ağbal, "Emlak vergisi oranları inceleniyor, gerekirse müdahale edilecek"

Belediyelerin emlak vergisi değerlerinde yüksek oranlar belirlemesine Bakan Ağbal'dan açıklama geldi. Yüksek emlak vergisi değerlerinde flaş gelişme. Belediyelerce yapılan "Emlak Vergisi Değerleri" hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal çok kritik mesajlar verdi.

14 Eylül 2017 - 13:14

Fahiş fiyatlarla belediyeler tarafından belirlenen emlak vergisi değerleri ile alakalı Bakan Ağbal konuştu. Geçtiğimiz ay gündeme düşen özellikle İstanbul'daki fahiş emlak vergisi değer artışlarına ilişkin son dakika deerlendirmesi Maliye Bakanı'ndan geldi. Bakan Ağbal, "Maliye bu konu üzerinde ciddi olarak çalışıyor." dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Eylül  2017 - İstanbul

Emlak vergilerine yapılan fahiş artışlara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, A Haber'de yayımlanan ve Fatih Atik'in sunduğu programda canlı yayında konuştu. Bakan Ağbal, sorulara yanıt verirken, emlak vergisi konusunda açıklamalarda bulundu. "Gereken neyse onu yaparız. Düzenleme gerekiyorsa hükümetimize sunarız." diye konuştu.

Burada mevcut mevzuata göre, emlak vergi değerleri tamamen belediyelerde kurulan komisyonlarda belirlendiğinin altını çizen Maliye Bakanı Ağbal, "Vatandaş komisyonun belirlemiş olduğu emlak değerlerine mahkemeler yoluyla itiraz edebiliyor. Malum bu süreçler şu anda işlemeye devame diyor. Kamuoyuna intikal edilen belli şikayetler var. Özellikle belirli bölgelerde emlak vergisi değerini bir kat - iki kat arttığı şeklinde şikayetler var. Bizde Maliye Bakanlığı olaraktan bu şikayetleri ciddi olarak inceliyoruz. Ekonomik realitesine bakmak lazım. Emlak vergilerinin -4-5 katı arttığı bölgeler var. Bilindiği üzere 4 yılda bir yapılan bir artış değerlemesidir bu. Buna rağmen Maliye Bakanlığı bu resmi, fotoğrafı çalışıyor. Ekonomik realitelerle uygun olmayan, vatandaşın gerçekten katlanamayacağı, değer artışını aşan bedeller var. Alınması gereken bir tedbir var mı, gerekli teknik çalışmayı tamamladıktan sonra bunu hükümetimize sunarız." dedi.

 Eğer bu konuyla ilgili vatandaşımızın olağanüstü bir yükle karşılaşmasına neden olan bir durum var ise, bunu kontrol altına alacak bir düzenlemeyi de yaparız diyen Bakan Ağbal, "Ama önce resmi bir bütün olarak görmek lazım. Çünkü bu belediyeler için önemli bir gelir kaynağı. Bir belediye o bölgede meydana gelen olağanüstü değer artışlarını bu yolla kavrayıp bunu vergilendirmek istiyorsa bunu da kabul etmek lazım" ifadelerini kullandı.

Günün son dakika diğer emlak haberlerive diğer önemli gelişmelerden bazılarını alttaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..