Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş Kanal İstanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Kanal İstanbul açıklaması

Türkiye'nin çılgın projesi Kanal İstanbul için ilk resmi tarih Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla duyuruldu. Erdoğan flaş Kanal İstanbul projesi açıklamasında bulundu.

10 Ekim 2017 - 18:46 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 20:24

Dünya'nın gözü kulağı bu projede. Cumhurbaşkanı Recep Tatiyp Erdoğan'ın Başbakanlığı zamanında açıkladığı Çılghın Proje olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi için ilk kez bir tarih açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaat çalışmaları ve temel atma tariini verdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Ekim 2017 - İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyette bulunduğu Belgrad'da gündeme dair önemli açıklamlaarda bulunurken, Türkiye'nin çılgın projesi olarak adlandırdığı Kanal İstanbul hakkında flaş tarih açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı Sırbistan İş Formu'nda yaptığı konuşmasında İstanbul'da güzergah çalışmalarının tamamlandığı, çılgın proje Kanal İstanbul'un bu yılın sonu ya da 2018 yılının başında temelinin atılacağını duyurdu.

Türkiye için İstanbul Boğazı'nın önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul için temel atma ve inşaat çalışmaları hakkında en güncel bilgiyi paylaştı.

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE TEMELLER 2018 YILININ BAŞINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere, Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim,  hülyamdı derken, "İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi  temelini atacağız. Bu tür projeler devam ediyor.  Biz, Balkanlarda ayrılık istemiyoruz. Bölünme, parçalanma istemiyoruz. Sırbistan ile Türkiye'nin bu bütünleşme ve bir araya gelmesini kıskananlar olabilir. Biz kendi işimize bakacağız. Bu çalışmaları sürdüreceğiz, birikimleri paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yapımı büyük bir hızla devam eden 3. Havalimanı Projesine de değindi. İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanın ilk etabını önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmaların kesintisiz 24 saat esasına göre devam ettiğini hatırlatırken, "2023 yılıdna bittiğinde 150 milyon yıl yolcu kapasitesine ulaşacak. Biz, devletçiliği bir tarafa koyduk, özelleştirme dedik. Bizden önce tıkanmıştı önünü açtık ve şimdi bu mesafeleri aldık, alıyoruz." dedi.

Kanal İstanbul projesine dair çıkan son haberler ise şöyle;